Brytyjskie studio Zaha Hadid Architects prezentuje projekt 46-metrowego mostu z zakrzywionym drewnianym dachem. Projekt powstał dla potrzeb przebudowywanego obecnie dworca kolejowego w Wilnie na Litwie. Rozwój infrastruktury jest częścią większego planu Green Connect.
Projekt Green Connect ma na celu modernizację dworca i przyległego do niego placu. Przebudowa autorstwa ZHA zagwarantuje liczne ulepszenia przestrzeni publicznych oraz poprawi jakość ruchu drogowego w mieście. Nowy dworzec będzie stanowił część nowej sieci kolei Rail Baltica. „Green Connect będzie węzłem komunikacyjnym przyszłości, zaprojektowanym z myślą o pasażerach” – mówi dyrektor studia Zaha Hadid Architects, Gianluca Racana. „Nasze propozycje poprawiają jakość przestrzeni publicznej oraz przekształcają dworzec w miejsce wyjątkowe nie tylko dla pasażerów, ale także dla całego miasta Wilna i lokalnej społeczności” – dodaje.
Centralnym punktem projektu jest most o szerokości 46 metrów i długości 150 metrów. Obiekt stanie w poprzek istniejących torów kolejowych i peronów, wnosząc się 10 metrów nad nimi. W projekcie przewidziana jest także hala dworcowa, która zaoferuje podróżnym komfortowe miejsca do odpoczynku przed podróżą lub po niej.
Otaczające obiekty przestrzenie publiczne będą obejmować zarówno chodniki, jak i ścieżki rowerowe, wspierając wileński program zrównoważonego rozwoju, który poprawia warunki dla pieszych i rowerzystów w mieście.
Centrum Nauki Experyment w Gdyni ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-wizualną nowej wystawy stałej. Celem konkursu jest uzyskanie spójnej koncepcji architektoniczno-wizualnej nowej wystawy stałej, którą planuje instyrucja. Założenia nowej wystawy, które pomogą uczestnikom konkursu w spełnieniu wymagań jury, w tym wymagania architektoniczne i techniczne, określono w Regulaminie Konkursu.
Międzynarodowe studio architektoniczne SOM zaprojektowało most Timber Bridge, który łączy High Line na Manhattanie z odnowionym dworcem Penn Station. Most ten składa się z 128-tonowego, dwusekcyjnego dźwigara typu Warren wykonanego z klejonego drewna warstwowego - inżynieryjnego produktu drzewnego tworzonego przez połączenie wielu mniejszych elementów. Tak przygotowane drewno jest niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu może wspierać ciężkie konstrukcje.
W miejscowości Lanckorona, znajdującej się na Szlaku Architektury Drewnianej, powstała niezwykła inwestycja, za której projekt odpowiada studio architektoniczne FAAR Architekci. Czarna Perła, bo tak nazywa się zaprojektowany przez pracownię dom, zachwyca prostotą i subtelnymi nawiązaniami do architektury charakteryzującej ten region Polski.
Zespół japońskich artystów i architektów prezentuje dziewięć tymczasowych pawilonów architektonicznych, które staną w kilku strategicznych miejscach Tokio, nieopodal Stadionu Narodowego zaprojektowanego przez Kengo Kumę. Obiekty powstaną w ramach przedsięwzięcia Pavilion Tokyo 2021, towarzyszącego odbywającym się obecnie Igrzyskom Olimpijskim.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.