Zaha Hadid Architects dla Wilna

Zaha Hadid Architects dla Wilna

Dworzec w Wilnie, zdj. ZHA

Brytyjskie studio Zaha Hadid Architects prezentuje projekt 46-metrowego mostu z zakrzywionym drewnianym dachem. Projekt powstał dla potrzeb przebudowywanego obecnie dworca kolejowego w Wilnie na Litwie. Rozwój infrastruktury jest częścią większego planu Green Connect.

Projekt Green Connect ma na celu modernizację dworca i przyległego do niego placu. Przebudowa  autorstwa ZHA zagwarantuje liczne ulepszenia przestrzeni publicznych oraz poprawi jakość ruchu drogowego w mieście. Nowy dworzec będzie stanowił część nowej sieci kolei Rail Baltica. „Green Connect będzie węzłem komunikacyjnym przyszłości, zaprojektowanym z myślą o pasażerach” – mówi dyrektor studia Zaha Hadid Architects, Gianluca Racana. „Nasze propozycje poprawiają jakość przestrzeni publicznej oraz przekształcają dworzec w miejsce wyjątkowe nie tylko dla pasażerów, ale także dla całego miasta Wilna i lokalnej społeczności” – dodaje.

Dworzec w Wilnie, zdj. ZHA

 

Centralnym punktem projektu jest most o szerokości 46 metrów i długości 150 metrów. Obiekt stanie w poprzek istniejących torów kolejowych i peronów, wnosząc się 10 metrów nad nimi. W projekcie przewidziana jest także hala dworcowa, która zaoferuje podróżnym komfortowe miejsca do odpoczynku przed podróżą lub po niej.

Dworzec w Wilnie, zdj. ZHA

 

Otaczające obiekty przestrzenie publiczne będą obejmować zarówno chodniki, jak i ścieżki rowerowe, wspierając wileński program zrównoważonego rozwoju, który poprawia warunki dla pieszych i rowerzystów w mieście.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.