Zaha Hadid Architects dla nauki w Shenzhen

Zaha Hadid Architects dla nauki w Shenzhen

Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen, zdj. ZHA

Studio Zaha Hadid Architects zaprezentowało projekt nowego Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen w dzielnicy naukowej Guangming Science City w Chinach. Projekt, według architektów i inwestorów, stanie się siedzibą jednej z najważniejszych naukowych organizacji miasta, obowiązkowym punktem wycieczek wszystkich wielbicieli nauki i doskonałym miejscem do odkrywania tajemnic światowej klasy technologii.

Muzeum Nauki i Technologii w Shenzhen będzie ściśle połączone z uniwersytetami, szkołami i ośrodkami innowacji w całych Chinach. Budynek został zaprojektowany tak, aby podkreślić pozycję Shenzhen jako centrum innowacji i technologii. Plan budynku w kształcie litery U połączy przestrzenie edukacyjne i publiczne. Jednym z najważniejszych założeń projektu było zaaranżowanie pomieszczeń tak, by były jak najbardziej elastyczne i pozwalały na różne adaptacje przestrzeni na potrzeby kolejnych wystaw. Dynamiczny projekt, opierający się na harmonijnie połączonych ze sobą liniach krzywych, wzbogaci miasto o dodatkowe 125 000 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczych.

Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen, zdj. ZHA

 

 „Od strony zachodniej budynek gradualnie wtapia się w otoczenie, rozciągając się w kierunku naturalnego krajobrazu parku Guangming; definiują go kolejne warstwy tarasów otaczających przeszkloną ścianę, która sięga aż do serca muzeum – atrium na dziedzińcu”. Projektanci zadbali o to, by ich propozycja mogła stać się modelem zrównoważonego budownictwa dla regionu – w projekcie uwzględniono wpływ naturalnego oświetlenia i warunków atmosferycznych regionu dla maksymalnego ograniczenia eksploatacji źródeł energii.  

Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen, zdj. ZHA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.