Studio Zaha Hadid Architects zaprezentowało projekt nowego Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen w dzielnicy naukowej Guangming Science City w Chinach. Projekt, według architektów i inwestorów, stanie się siedzibą jednej z najważniejszych naukowych organizacji miasta, obowiązkowym punktem wycieczek wszystkich wielbicieli nauki i doskonałym miejscem do odkrywania tajemnic światowej klasy technologii.
Muzeum Nauki i Technologii w Shenzhen będzie ściśle połączone z uniwersytetami, szkołami i ośrodkami innowacji w całych Chinach. Budynek został zaprojektowany tak, aby podkreślić pozycję Shenzhen jako centrum innowacji i technologii. Plan budynku w kształcie litery U połączy przestrzenie edukacyjne i publiczne. Jednym z najważniejszych założeń projektu było zaaranżowanie pomieszczeń tak, by były jak najbardziej elastyczne i pozwalały na różne adaptacje przestrzeni na potrzeby kolejnych wystaw. Dynamiczny projekt, opierający się na harmonijnie połączonych ze sobą liniach krzywych, wzbogaci miasto o dodatkowe 125 000 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczych.
Muzeum Nauki i Technologii Shenzhen, zdj. ZHA
„Od strony zachodniej budynek gradualnie wtapia się w otoczenie, rozciągając się w kierunku naturalnego krajobrazu parku Guangming; definiują go kolejne warstwy tarasów otaczających przeszkloną ścianę, która sięga aż do serca muzeum – atrium na dziedzińcu”. Projektanci zadbali o to, by ich propozycja mogła stać się modelem zrównoważonego budownictwa dla regionu – w projekcie uwzględniono wpływ naturalnego oświetlenia i warunków atmosferycznych regionu dla maksymalnego ograniczenia eksploatacji źródeł energii.
Pod koniec ubiegłego roku na warszawskim Wawrze stanął interesujący dom projektu studia Paweł Lis Architekci. Budynek został zaprojektowany na planie litery „Z”, dlatego też otrzymał nazwę Zet Domu. Realizacja wyraźnie odróżnia się od zabudowy jednorodzinnej w okolicy, urzekając minimalizmem, prostotą i bezpretensjonalnością.
Nowa inwestycja DCA. Projektanci stworzyli zespół budynków w dawnej dzielnicy przemysłowej w stolicy Niemiec, by zapewnić berlińczykom niemal półtora tysiąca nowych tanich mieszkań.
W Talinie powstanie stacja kolei Rail Baltica, za projekt której odpowiedzialne jest biuro Zaha Hadid Architects. Wizja stacji została wyłoniona spomiędzy wielu innych przez jury międzynarodowego konkursu.
W norweskim Trondheim ukończono budowę niezwykłego biurowca. Firma Snøhetta prezentuje najbardziej wysunięty na północ budynek na świecie o dodatnim bilansie energetycznym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.