Zakończono przebudowę Martin Luther King’s Memorial Library

Zakończono przebudowę Martin Luther King’s Memorial Library

MLK Library, zdj. Paul Clemence

Amerykańsko-brazylijski artysta fotograf Paul Clemence opublikował pierwsze zdjęcia Martin Luther King’s Memorial Library po zakończeniu prac renowacyjnych. Budynek biblioteki, pierwotnie zaprojektowany przez Miesa van der Rohe, znajduje się w Waszyngtonie. Renowacja, za której wizję odpowiada holenderska grupa architektoniczna Mecanoo, miała na celu odświeżenie wizerunku budynku i poszerzenie oferty kulturalnej mieszczącej się w nim organizacji. Prace nad projektem trwały od 2014 roku.

Martin Luther King Memorial Library to jeden z pierwszych budynków federalnych powstałych na terenie Stanów Zjednoczonych, które otrzymały imię tego zasłużonego polityka i aktywisty. Jest to również jedyny budynek biblioteki w dorobku artystycznym Miesa van der Rohe. Po kilkudziesięciu latach istnienia biblioteka doczekała się przebudowy, która pozwoli na organizację zróżnicowanych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i społecznych. Zadanie przebudowy historycznego budynku powierzono praktyce architektonicznej Mecanoo.

MLK Library, zdj. Paul Clemence

Jak mówią odpowiedzialni za projekt architekci, jednym z założeń projektu było uszanowanie oryginalnej formy budynku, która była bowiem wizją jednego z najbardziej uznanych architektów ostatniego stulecia. Zespół podjął jednak próbę unowocześnienia przestrzeni i dostosowania jej do potrzeb współczesnych odbiorców literatury i kultury. Istotne było również połączenie budynku z kontekstem miejskim, aby lepiej wpisywał się w otoczenie i tworzył wraz z nim harmonijną całość. W wyniku przebudowy, Martin Luther King’s Memorial Library stało się nowoczesnym, jasnym i otwartym miejscem, które przyciągnie lokalną społeczność oraz turystów.

MLK Library, zdj. Paul Clemence

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.