Zaprezentowano projekty przebudowy Rynku Jeżyckiego w Poznaniu

Zaprezentowano projekty przebudowy Rynku Jeżyckiego w Poznaniu

Dwie nowe koncepcje powstały w konsultacji z mieszkańcami miasta, sprzedawcami i radą osiedla. Czy przypadną do gustu poznaniakom?

Zmiana na lepsze?

Rynek Jeżycki, choć położony blisko centrum miasta, nie należy do elementów upiększających przestrzeń publiczną Poznania. To popularne targowisko spożywcze straszy straganami rodem z minionej epoki, a okrywające je od słońca i deszczu zielone plandeki wyraźnie kontrastują z pięknem zabytkowych kamienic, wśród których się znajduje.

rynek-jezycki-koncepcja-1
Koncepcja modernizacji Rynku Jeżyckiego, fot. Urząd Miasta Poznania

Aby ujednolicić wizerunek Jeżyc, Urząd Miasta zaproponował dwa nowe projekty rynku, wykonane przez pracownię architektoniczną Decone. Obie wizje zakładają przebudowę płyty targowiska, zastąpienie starych stoisk nowymi, w nowoczesnym, minimalistycznym stylu i wytyczenie ścieżek, dzięki którym kupujący będą mogli swobodnie przechodzić między stanowiskami.

rynek-jezycki-koncepcja-3
Koncepcja modernizacji Rynku Jeżyckiego, fot. Urząd Miasta Poznania

Dwie nowe propozycje są do siebie dość podobne, różni je jedynie układ stoisk na targowisku oraz materiał, z którego mają zostać zbudowane.

rynek-jezycki-koncepcja-4
Koncepcja modernizacji Rynku Jeżyckiego, fot. Urząd Miasta Poznania

Perspektywa realizacji jednego z projektów, choć bez wątpienia doda Jeżycom walorów estetycznych, nie spotkała się jednak z samymi pozytywnymi opiniami mieszkańców stolicy Wielkopolski. Na profilu facebookowym Rady Osiedla Jeżyce, pod postem, do którego załączone zostały wizualizacje, można przeczytać dziesiątki negatywnych komentarzy. Internauci oceniają wizje biura Decone jako zimne i bez wyrazu, wyraźnie wątpiąc, czy nowoczesny design będzie współgrał z secesyjnymi kamieniczkami dookoła.

rynek-jezycki-koncepcja-5
Koncepcja modernizacji Rynku Jeżyckiego, fot. Urząd Miasta Poznania

Jak wizje targowiska sprawdzą się w praktyce, dowiemy się dopiero w roku 2022, gdy Rynek Jeżycki zostanie oddany do użytku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.