Zaprojektowana by chronić. Szkoła w Michigan bezpieczna od strzelanin

Zaprojektowana by chronić. Szkoła w Michigan bezpieczna od strzelanin

Projekt Fruitport High School, © Tower Pinkster

Lista ataków terrorystycznych na amerykańskie szkoły wydaje się nie mieć końca. Strach w społecznościach szkolnych narasta z roku na rok. Firma Tower Pinkster rusza z projektem, który zapewni bezpieczeństwo uczniom.

Od Columbine do Sandy Hook

Stany Zjednoczone od lat 90. zmagają się z problemem strzelanin w szkołach. Za broń chwytają zazwyczaj uczniowie, działając z bezpośrednim zamiarem odebrania życia jak największej liczbie kolegów i nauczycieli. Rząd podejmuje kolejne działania prewencyjne w postaci programów wsparcia psychologicznego, oraz warsztatów i szkoleń, które nie są, niestety, wystarczające – w roku 2019 doszło już do 7 (!) szkolnych strzelanin w USA. A do końca roku jeszcze przecież daleko. W odpowiedzi na te zatrważające dane firma Tower Pinkster stworzyła niezwykły projekt architektoniczny dla szkoły Fruitport High w Michigan.

Lekcje bez strachu

Zaprojektowany z wielką dbałością o szczegóły budynek szkoły jest wyposażony w okna pokryte kuloodpornym filmem, drzwi z dodatkowymi blokadami i wewnętrznymi zamkami oraz system ewakuacyjny, który dzięki przemyślanemu rozdzieleniu budynku na szczelnie zamykane segmenty, jest w stanie skutecznie odseparować napastnika od reszty uczniów.

fruitport-high-school-tower-pinkster-michigan-mass-shooting-dezeen-5-1704x959
Projekt Fruitport High School, © Tower Pinkster

Krzywizny wewnętrznych korytarzy Fruitport mają za zadanie ograniczyć pole widzenia ewentualnego strzelca, natomiast przerwy w betonowych ścianach mogą posłużyć za barierę ukrywającym się. Szafki szkolne, funkcjonujące w naszej świadomości jako symbol amerykańskich szkół, zostaną przeniesione z korytarzy do części wspólnej i zmniejszone tak, by nie pomieściły długiej broni palnej.

fruitport-high-school-tower-pinkster-michigan-mass-shooting-dezeen-6-1704x959
Projekt Fruitport High School, © Tower Pinkster

Dodatkowo, budynek szkoły został zaprojektowany tak, by podjazd i wejścia do szkoły były dobrze widoczne z jej wnętrza. Dzięki temu, w razie zbliżającego się niebezpieczeństwa, reakcja będzie szybsza i skuteczniejsza.

fruitport-high-school-tower-pinkster-michigan-mass-shooting-dezeen-8-1704x959
Projekt Fruitport High School, © Tower Pinkster

Trzeba przyznać, że lista środków bezpieczeństwa zastosowanych w projekcie szkoły w Michigan jest imponująca. Miejmy nadzieję, że ich skuteczność nigdy nie zostanie wystawiona na próbę.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.