Zaprojektuj górskie schronisko na Lubaniu

Zaprojektuj górskie schronisko na Lubaniu

Plakat wydarzenia

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze zapraszają do udziału w konkursie na najlepszy projekt Schroniska Górskiego na Lubaniu. Obiekt ma na celu zapewnić schronienie wędrowcom przechodzącym przez Główny Szlak Beskidzki.

Pasmem Lubania w Gorcach przebiega Główny Szlak Beskidzki „wyznakowany kolorem czerwonym”, gdzie na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza (ok. I l godzin marszu), nie ma obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. W 1937 roku na tej trasie, na Samorodach pod szczytem Lubania (1211 m npm) wybudowano schronisko, które jednak w 1944 roku zostało przez okupanta spalone. Pozostały po nim tylko ruiny przyziemia z elementów murowanych z cegły i kamienia. W latach 1973 do 1976 PTTK wybudowało na Polanie Wyrobki, nieco poniżej szczytu Lubania, małe schronisko górskie, które w 1978 roku całkowicie spłonęło.

Wybudowanie schroniska będzie kontynuacją schroniskowej tradycji Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, przyczyni się do racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszając presję turystów na inne cenne przyrodniczo obszary. Całoroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, będzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać będzie mógł administrację leśną w sygnalizowaniu zagrożeń w tym pożarowych i związanych z dewastacją środowiska” – możemy przeczytać na stronie organizatora.

Do udziału w głoszonym przez SARP i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze jednoetapowy konkursie architektoniczno-urbanistycznym zaproszeni są zarówno polscy, jak i zagraniczni architekci, projektanci i urbaniści. Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 21 października 2020, natomiast gotowe prace należy dostarczyć do 4 grudnia 2020. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.