Architekt. Czy to dobry zawód

Architekt. Czy to dobry zawód

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy musi on podjąć trudną decyzję dotyczącą kariery. Musi wybrać zawód, a tym samym znaleźć pracę, w której się sprawdzi, z której będzie czerpał satysfakcję, a przy tym taką, która zapewni mu zarobki na odpowiednim poziomie. Wiele osób uważa, że architekt to bardzo dobrze płatny zawód. Ponadto, aby zostać architektem, trzeba skończyć stosunkowo trudne i wymagające studia. Czy to jednak zawód dla każdego? Czy architekci to prawdziwi szczęściarze, którzy mogą spełniać marzenia innych o domach idealnych, zaspokajających największe potrzeby?

Zanim wykonasz pierwszy profesjonalny projekt

Przed osobą, która planuje zostać architektem, bardzo długa droga. Przede wszystkim konieczne jest ukończenie właściwych studiów. Architektura stanowi jednak propozycję dla osób z umysłem ścisłym, niewyczerpanymi zasobami kreatywności, otwartych na nowości oraz o nieszablonowym myśleniu. Niezależnie od etapu kształcenia studenci muszą zmierzyć się z matematyką, ale też rysunkiem technicznym czy informatyką, które są niezbędne podczas wykonywania projektów.

W trakcie studiów przyszły architekt powinien zadbać o doświadczenie zawodowe, które przyda mu się na etapie poszukiwania pracy. Należy wiedzieć, że studia na kierunku architektura nie są wystarczające, aby można było swobodnie pracować w tym zawodzie. Architekt musi bowiem posiadać właściwe uprawnienia, które może zdobyć tylko w praktyce. Wymaga to determinacji, zaangażowania, dyscypliny i cierpliwości.

Stanisław Bukowski w z grupą kolegów architektów nad planem Wilna
Stanisław Bukowski w z grupą kolegów architektów nad planem Wilna, źródło: Biblioteka Narodowa

Jak pracują architekci?

Nasze wyobrażenia o konkretnej pracy często nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Architekt jest postrzegany jako osoba, która wyłącznie planuje, urzeczywistnia marzenia klienta o domu stworzonym na miarę jego potrzeb, a do tego zgodnie z najnowszymi trendami. Tymczasem należy sobie uświadomić, że architekci pracują na kilku płaszczyznach. W architekturze wyróżniamy różne specjalizacje. Nie każdy architekt projektuje domy.

Możesz zostać np. architektem krajobrazu, który zajmuje się projektowaniem terenów zielonych, czyli ogrodów, parków oraz obszarów miejskich. Od niego w dużej mierze zależy, jak budynek będzie się prezentował od zewnątrz, czy spełni on swoją funkcję reprezentatywną, a może zapewni nam błogi relaks w otoczeniu drzew i innych roślin. Mamy oczywiście również architekta wnętrz. Do jego zadań należy planowanie, a także projektowanie pomieszczeń. Klientami są zarówno osoby prywatne, jak i firmy, przedsiębiorcy czy inwestorzy. Z architekturą związana jest też urbanistyka, czyli projektowanie przestrzeni miejskiej, oraz ruralistyka – projektowanie terenów wiejskich. Architektura jest więc bardzo zróżnicowaną dziedziną, dlatego nie należy jej kojarzyć jedynie z projektowaniem budynków. Taka różnorodność ma duże znaczenie, jeżeli jesteśmy na etapie wyboru kierunku studiów. Być może to nie architekt domów, ale np. architekt krajobrazu jest zawodem, w którym sprawdzisz się najlepiej.

A jakie są obowiązki architekta? Jak wygląda jego codzienna praca? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że łączy on kilka dziedzin, w których musi się specjalizować, m.in. sztukę, informatykę, rysunek techniczny, a nawet inwestowanie. Architekt tworzy projekt na papierze (metoda tradycyjna) i w specjalnym programie (nowoczesne rozwiązanie). Architekci to artyści tworzący sztukę użytkową, która łączy funkcjonalność z estetyką, zatem muszą posiadać odpowiednie umiejętności niezbędne do tworzenia rysunków plastycznych i technicznych oraz obsługi zaawansowanych programów komputerowych.

Obowiązki architekta nie kończą się jednak na samym projektowaniu. Zanim rozpocznie on przenoszenie swojej wizji na papier i do wirtualnego świata, musi odbyć rozmowę, a niekiedy kilka rozmów, z klientem, aby poznać jego oczekiwania. Taki research umożliwia architektom stworzenie projektu najbliższego preferencjom klienta. Wśród innych obowiązków znajdują się np.: doradztwo z zakresu projektowania, ocena już gotowych projektów, nadzór budowy i realizacji projektu, a także reprezentowanie klienta podczas zawierania umów z wykonawcami oraz dostawcami materiałów.

Frank L. Wright
Frank Lloyd Wright, fot. New York World-Telegram
and the Sun staff photographer: Al Ravenna [Public domain]

4 powody, dla których warto zostać architektem

Niezależnie od tego, na jaki zawód się zdecydujemy, przed nami długa droga edukacji i zdobywania doświadczenia. Nie tylko architekci muszą skończyć odpowiednie studia, odbyć praktykę zawodową, a następnie znaleźć w branży swoje miejsce, które zapewni im godne zarobki i dużą liczbę klientów. W Polsce architekci zarabiają przeciętnie 5-8 tys. zł/miesiąc. To uśredniona wartość, ponieważ wszystko zależy od doświadczenia, umiejętności, miasta, w którym pracujesz, oraz wielkości firmy. Ponadto zarobki bardzo często zależą od wielkości zlecenia.

Duże znaczenie ma też forma zatrudnienia. Niektórzy architekci to freelancerzy – taka swoboda w realizacji zleceń oraz pracy będzie dobrą opcją dla osób, które cenią sobie niezależność. Sami decydujemy, kiedy i jak długo pracujemy, ale trzeba pamiętać, że od tego zależy, ile zarobimy.

Architekt jako zawód jest także dobrą drogą ze względu na coraz większe zapotrzebowanie. Kupując mieszkanie czy dom, ludzie oczekują kompleksowej obsługi. Chcą, aby mieszkanie było idealnie urządzone, a dom postawiony na solidnych fundamentach. Potrzebują również kogoś, kto zaprojektuje ogród, który ma przecież tak samo duże znaczenie dla estetyki całego budynku, jak jego elewacja, dach czy kolorystyka.

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć studia architektoniczne, jest satysfakcja. Architekt spełnia marzenia ludzi, często te największe, o ich własnym domu, swoim miejscu na ziemi. Kiedy powstaje projekt, a potem następuje jego realizacja, architekt wie, że jego dzieło będzie służyło innym przez wiele lat, może będą się nim cieszyć nawet kolejne pokolenia.

Architekt na pewno jest dobrym zawodem, szczególnie jeśli masz umysł ścisły, jesteś kreatywny, ale też zaznajomiony z programami informatycznymi. To praca, która stanowi źródło ogromnej satysfakcji, lecz tylko wtedy, kiedy sprawia Ci przyjemność.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.