Zawód: architekt – jak zdobyć uprawnienia architektoniczne

Zawód: architekt – jak zdobyć uprawnienia architektoniczne

Ukończenie studiów architektonicznych wiąże się z uzyskaniem tytułu zawodowego architekta, jednak okazuje się, że dla absolwentów, którzy chcą pracować w zawodzie, nie jest to koniec nauki i egzaminów. Bez odpowiednich uprawnień nie można bowiem podpisywać projektów budowlanych własnym nazwiskiem i ponosić za nie odpowiedzialności. Znacząco ogranicza to więc możliwości działalności zawodowej, a także zarobki. Architekci z uprawnieniami są bowiem w cenie. Jak je zdobyć?

Po co architektowi uprawnienia?

Architekt może podjąć pracę w zawodzie już po uzyskaniu tytułu inżyniera, czyli po 7 semestrach studiów i obronie pracy inżynierskiej. Nie może być jednak wówczas samodzielny – każdy jego projekt będzie wymagał bowiem zatwierdzenia przez specjalistę z uprawnieniami. W przeciwnym razie nie może zostać dołączony do dokumentacji budowlanej. Czym są owe uprawnienia? Ich pełna nazwa to: uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej. Ich uzyskanie umożliwia zatwierdzanie projektów i skutkuje wpisem na listę okręgowej Izby Architektów. Dlatego można powiedzieć, że dopiero posiadający je architekt jest tym „pełnoprawnym”. Dla niektórych specjalistów jest to kwestia wygody i ambicji, większość jednak do ich uzyskania przekonają wyższe zarobki, jakie można osiągnąć. Czy zatem uprawnienia są konieczne? Nie. Bez nich można nawet założyć własną działalność, o ile podejmie się współpracę z architektem, który będzie zatwierdzał projekty. Jednak zdecydowanie lepiej się na to zdecydować, jeśli nie planujesz zmiany ścieżki kariery.

Daniel Libeskind,
Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland. [CC BY 2.0]

Jak zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej?

Uzyskanie uprawnień wiąże się z pewnymi obowiązkami. O ich ostatecznym przyznaniu decyduje egzamin ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej. Organizuje go okręgowa Izba Architektów, w której można również uzyskać wszelkie informacje na ten temat. Odbywają się dwa razy do roku, w odgórnie ustalonych terminach. Izba Architektów określa też wykaz aktów prawnych, których znajomość obowiązuje podczas egzaminu. Aby zostać do niego dopuszczonym, należy również udokumentować zdobyte doświadczenie oraz praktykę zawodową (minimum to dwa lata udokumentowanej praktyki projektowej i budowlanej). Trzeba wnieść też stosowne opłaty, które są określone przez Izbę Architektów. Dokumentację można złożyć osobiście lub listownie, a wszystkie niezbędne formularze i wykaz potrzebnych elementów zgłoszenia są dostępne na stronie Izby.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.