Już niedługo budynek Taipei Performing Arts Center otworzy podwoje dla zwiedzających. Oryginalny projekt powstający na Tajwanie zostanie otwarty latem przyszłego roku. Przy inwestycji z pracownią OMA współpracowały takie firmy jak Kris Yao | Artcech i Arup.
Utrzymana w futurystycznym stylu inwestycja powstaje na terenie przylegającym do nocnego targu Shilin, jednego z najpopularniejszych targowisk w Tajpej, który od lat przyciąga mieszkańców miasta i turystów w całego świata. Budynek został zamówiony przez władze miasta w celu wsparcia inicjatyw kulturalnych i społecznych w regionie.
Kompleks składa się z trzech brył połączonych ze szklanym sześcianem. Forma unosi się nad ziemią, tworząc zadaszony plac – miejsce spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Najbardziej przyciągającym wzrok elementem budynku jest Globe Playhouse, kulista aula, która pomieści 800 widzów. Tyle samo miejsc na widowni będzie miało drugie audytorium, przystosowane specjalnie dla nowoczesnej, eksperymentalnej sztuki teatralnej – Blue Box. Największa z brył, Great Theater, zaoferuje aż 1500 miejsc. Co więcej, dwie ostatnie sale zostały zaprojektowane tak, aby można było je połączyć. Razem stworzą Super Theater, gigantyczną salę, w której zmieści się 2300 widzów.
„To nowy rodzaj teatru, w którym artyści i publiczność mogą kreować sztukę i zdobywać doświadczenia w nowatorski sposób” – mówi David Gianotten z OMA. Architekt określa inwestycję jako „ucieleśniającą nową twarz teatru, będącą świeżą, inteligentną ikoną, ukazującą obecnego w mieście ducha kreatywności”.
W dzisiejszych czasach trudno i niedrogie mieszkanie w atrakcyjnym miejscu. Konkurs Milan Affordable Housing ma na celu zebranie najlepszych projektów niedrogich mieszkań w mieście, w którym ceny nieruchomości są niezwykle wysokie.
Studio Marc Thorpe Design przedstawiło nową koncepcję domu, położonego wzdłuż dopływu rzeki Savannah. Usytuowany na głębokim południu Stanów Dom Czterech Ogrodów znajduje się w otoczeniu wiekowych dębów i paproci. Architektom przyświecała myśl nieograniczonego dostępu do natury z każdego miejsca w domu.
Organizatorzy konkursu Floor Plan Battle, organizacja Non Architecture Competitions, ogłosili kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Ci, którzy jeszcze nie słyszeli o tym konkursie, mogą być nieco zdziwieni jego nietuzinkową formułą. Na opracowanie koncepcji i sporządzenie projektu architektonicznego uczestnicy będą mieli bowiem 48 godzin.
Smutna wiadomość ze Słowacji. 29 kwietnia zmarł Vladimír Dedeček. Słowacki architekt odszedł w wieku 91 lat, pozostawiając po sobie imponujący dorobek – podczas całej kariery stworzył ponad 100 projektów. W jego portfolio znalazły się zarówno monumentalne budynki, jak i spersonalizowane, kameralne projekty domów mieszkalnych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.