Zero. Prototyp ekologicznego domku autorstwa Spacelab

Zero. Prototyp ekologicznego domku autorstwa Spacelab

Zero, zdj. Spacelab

Włoska pracownia architektoniczna Spacelab zaprojektowała samowystarczalne energetycznie tymczasowe mieszkanie. Obiekt, ze względu na to, że nie posiada fundamentów, może być postawiony w dowolnym miejscu.

Nowy projekt włoskiego biura został nazwany Zero. Jego nazwa odnosi się do tego, że ani jego budowa, ani rozbiórka nie pozostawiają trudnych do utylizacji odpadów, zaś użytkowanie nie powoduje emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Domek może być wielokrotnie rozbierany i budowany ponownie z tych samych modułów. W ten sposób architekci zbliżają się do rozwiązania problemu nadprodukcji materiałów budowlanych i jej złego wpływu na środowisko.

Zero, zdj. Spacelab

Domek Zero składa się z trzech jednostek: części dziennej, modułu sypialnego oraz części gospodarczej zawierającej łazienkę, aneks kuchenny i pomieszczenia gospodarcze. Jednostki są instalowane na siatce bazowej przytwierdzające konstrukcję do podłoża. Projekt jest niezależny od dostaw prądu i wody. W domu znajdą się również pompy grzewcze, panele fotowoltaiczne oraz mała oczyszczalnia wody.

Zero, zdj. Spacelab

Prototyp zostanie postawiony już w przyszłym roku w górach Sibillini w środkowych Włoszech. Trudne warunki atmosferyczne regionu wystawią na próbę odporność i możliwości adaptacyjne projektu. Po raz pierwszy firma Spacelab zaprezentowała projekt we wrześniu podczas Biennale Architektury w Wenecji.

Zero, zdj. Spacelab

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.