Studia Leclercq Associés Architektes Urbanistes, Nicolas Laisné Architectes, Clément Blanchet Architecture, Tekne Ingénierie i Base Paysagiste wygrały międzynarodowy konkurs na projekt nowego centrum administracyjnego w Palermo we Włoszech. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom środowiska południowego regionu Morza Śródziemnego, propozycja autorstwa francusko-włoskiego zespołu skupia się na zagadnieniu miasta i środowiska.
Według władz Sycylii, nowy obiekt będzie największym budynkiem publicznym, który powstał na tym obszarze w ciągu ostatnich 50 lat. Nowy miejski punkt orientacyjny o powierzchni 120 tysięcy metrów kwadratowych obejmie centrum administracyjne, audytorium, księgarnię, kawiarnie oraz restauracje, przestrzenie coworkingowe i handlowe, centrum odnowy biologicznej, obiekt sportowy, sale edukacyjne, bibliotekę, parking, a nawet kościół.
Oto architektura – terytorium między miastem, morzem i obszarem górskim, związane z życiem w związku z naturalną glebą i swobodnym odkrywaniem sycylijskich horyzontów i zapierającymi dech w piersiach widoków. Nowy budynek to spójny element śródziemnomorskiego miasta: intensywny, z publicznymi placami i tętniącymi życiem powierzchniami, tak samo żywy i wesoły jak ludzie, którzy będą go odwiedzać. Ten projekt będzie promieniował na całą dzielnicę, miasto i kraj” – mówi François Leclercq.
„Zamiast projektować wyizolowane lub samotne obiekty, proponujemy zakotwiczoną w ziemi i krajobrazie oryginalną aranżację urbanistyczną. Woluminy i połączenia zapewniają trójwymiarowe doświadczenie wizualne, zachęcając do spotkań społecznych i zacieśniania więzi międzyludzkich. Powstaje prawdziwy wielkomiejski wiszący ogród, który oferuje wyjątkowy widok na Palermo’ – dodaje Clément Blanchet.
Nagroda Green Cities Europe to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarskiego (ENA) wraz z organizacjami szkółkarskimi z 13 krajów europejskich zjednoczonych w międzynarodowym programie Green Cities Europe. W tym programie 13 krajów europejskich współpracuje, aby podkreślić dodaną wartość terenów zielonych w środowisku miejskim. Celem nagrody jest zachęcanie do udanych, ambitnych, inspirujących i innowacyjnych projektów infrastruktury zielonej. Mogą wziąć udział wszystkie inspirujące projekty, które optymalnie wykorzystują dodaną wartość infrastruktury zielonej w środowisku życia.
James Stewart Polshek, partner założyciel studia James Stewart Polshek Architect, które z biegiem czasu zmieniło się w Ennead Architects, zmarł w wieku 92 lat. Architekt pozostawił po sobie wiele wyjątkowych projektów, które na nowo zdefiniowały architekturę użytku publicznego.
Platforma Opengap zaprasza architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt wieżowca. Jury i organizatorzy zachęcają uczestników do odrzucenia uprzedzeń i dotychczasowych przekonań i podejścia do zadania w sposób nowatorski i twórczy. Liczą oni bowiem na napływ odważnych, kreatywnych pomysłów, które wstrząsną światem architektury i wyznaczą nowy kierunek w projektowaniu.
Nowoczesne muzeum Odunpazari, zaprojektowane przez biuro Kengo Kuma and Associates, otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w tureckim Eskisehir.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.