Zielona nauka. Nowy projekt BIG w Danii

Zielona nauka. Nowy projekt BIG w Danii

Masterplan Esbjerg Strand, zdj. BIG

Studio Bjarke Ingels Group przedstawia wizję Masterplan Esbjerg Strand – nowego kampusu naukowego. Projekt Education Esbjerg pomieści innowacyjną platformę edukacyjną, która na nowo zdefiniuje tradycyjny system edukacji w kraju.

Ideą projektu BIG jest stworzenie całego edukacyjnego „ekosystemu” w jednym miejscu. Kubatura wchodząca w skład projektu jest rozłożona na całym obwodzie wyspy, pozostawiając przestrzeń w centrum dla rozległych terenów zielonych. Bujny park definiuje charakter wewnętrznego dziedzińca, tworząc kontrast między znajdującym się nieopodal portem a spokojnym otoczeniem kampusu. Z okien budynków będzie rozciągał się widok na port i pobliską przystań.

Masterplan Esbjerg Strand, zdj. BIG

 

Na dachu budynku powstaną różnorodne ogrody z kilometrową ścieżką podążającą za pofałdowaną topografią dachu. Projektanci przeanalizowali również uwarunkowania terenu wynikające z jego kształtu i położenia. Podstawa budynku zostanie podwyższona o siedem metrów, aby chronić kampus przed powodziami.

Masterplan Esbjerg Strand, zdj. BIG

 

Projekt opiera się na zasadach zrównoważonego budownictwa. Celem BIG jest osiągnięcie aż 11 z 17 celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych ONZ, w tym wysokiej jakości edukacji, użycia taniej i czystej energii, zmniejszania nierówności m.in. w dostępności budynków, odzyskiwania czystej wody itd. Kampus będzie wykorzystywał energię odnawialną, jego budowa i utrzymanie wyemituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż w przypadku innych budynków o podobnej powierzchni. Zielone tereny wokół budynków i na dachu będą zaś wpierać bioróżnorodność regionu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.