Zielone ściany w Bydgoszczy. Ekologiczna zmiana

Zielone ściany w Bydgoszczy. Ekologiczna zmiana

Zielone Ściany, zdj. bydgoszcz.pl

Miasto Bydgoszcz przedstawia nowy projekt, który powstanie dzięki wsparciu Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Zielone ściany, czyli wertykalne ogrody zawisną na elewacji Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej, Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Ozdobią również powstający wielopoziomowy parking, przylegający do Urzędu.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej miasta, pomysłodawcom przyświecała idea alternatywnego oczyszczenia miejskiego powietrza z pyłu i smogu. Zielone ściany pomogą ograniczać  problem wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych i będą również przy okazji podnosić estetykę budynków. Tego typu instalacje mają też długofalowy wpływ na ograniczenie niekorzystnych zjawisk (wzrostu zanieczyszczeń komunikacyjnych, skutki zmian klimatu na terenie miast). Wpływ instalacji będzie monitorowany przez sieć społecznego monitoringu jakości powietrza, wyniki zostaną wykorzystane podczas działań edukacyjnych i informacyjnych” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowego Bydgoszczy.

Wszystkie moduły, które zostaną zainstalowane na elewacjach budynków, zostaną wyposażone w system stałego nawodnienia. Jak podkreślają władze miasta, zielone ściany będą ostoją bioróżnorodności – do projektu wybrano niemal 60 odpornych na warunki atmosferyczne i pochłaniających nadmiar dwutlenku węgla gatunków roślin.

Program LIFE to program funduszy Unii Europejskiej, który wspiera inwestycje, mające na celu dążenie do zrównoważonego życia w miastach, ochronę środowiska oraz zmniejszenie wpływu zmian klimatycznych na życie obecnych i przyszłych pokoleń. Polskimi partnerami Programu LIFE są miasto Bydgoszcz i Politechnika Wrocławska.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.