Zielone tarasy w środku zabytkowego miasta. Nowy projekt UNStudio

Zielone tarasy w środku zabytkowego miasta. Nowy projekt UNStudio

Budynek w Jassach, zdj. UNStudio

UNStudio zostało ogłoszone zwycięzcą międzynarodowego konkursu Un Iași pentru Viitor, którego przedmiotem był projekt nowej dzielnicy mieszkalnej w historycznym centrum Jassów w Rumunii. Do konkursu, organizowanego przez firmę Iulius, zaproszono cztery znane i odnoszące wielkie sukcesy biura architektoniczne – Foster + Partners, MVRDV, UNStudio oraz Zaha Hadid Architects.

Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie budynków dobrze wkomponowanych w złożone i bardzo charakterystyczne środowisko miejskie z zabytkami oraz nowoczesnymi przestrzeniami. Zwycięska propozycja UNStudio zatytułowana Bridging Time, Bridging Communities, ma na celu zapewnienie komfortu użytkownikom, jednocześnie korespondując z wyjątkowością miejsca. Jak wskazuje nazwa projektu, celem architektów było zbudowanie mostów pomiędzy przeciwieństwami.

Budynek w Jassach, zdj. UNStudio

 

Kompleks zaoferuje miastu zarówno powierzchnie mieszkalne, jak i przestrzenie użyteczności publicznej. Na szczycie budynku znajdzie się taras z doskonałym widokiem na okolicę. Niższe poziomy oraz otoczenie budynku zaprojektowano tak, aby umożliwić łatwe poruszanie się wewnątrz, a także ruch pieszych przez osiedle i komunikację z centrum miasta.

Budynek w Jassach, zdj. UNStudio

 

Architekci nazywają swój projekt „zieloną oazą w środku miasta”, ponieważ jego obszerne tarasy zostaną obsadzone bujną roślinnością, która poprawi jakość powietrza w pobliży budynku i pozwoli mieszkańcom na kontakt z przyrodą.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.