Zielony Wołomin. Konkurs na koncepcję urbanistyczną

Zielony Wołomin. Konkurs na koncepcję urbanistyczną

Plac 3 Maja w Wołominie, zdj. Granmiro (źrodło: mapio.net)

Oddział Warszawski SARP objął patronatem konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu 3 Maja w Wołominie. „Burmistrz Wołomina zaprasza architektów i architektów krajobrazu do udziału w Konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu 3 Maja w Wołominie. Jest to konkurs jednoetapowy, studialny, urbanistyczno-architektoniczny rekomendowany przez Oddział Warszawski SARP” – możemy przeczytać w ogłoszeniu o konkursie.

Organizator podaje wytyczne, którymi powinni kierować się projektanci w tworzeniu swojej koncepcji. „Teren będący przedmiotem konkursu to plac miejski z ciekawą dla historii Wołomina przeszłością, obecnie dotknięty tak zwaną „betonzą”. Celem konkursu jest opracowanie koncepcji, która przywróci przestrzeń placu mieszkańcom. Chcielibyśmy, żeby znalazły się tam strefy dla: zieleni z przestrzenią relaksu i odpoczynku, ogródków kawiarniano-restauracyjnych, wody, miejsca gdzie będzie można na przykład postawić scenę podczas imprezy miejskiej czy zorganizować wydarzenie. Ponieważ gmina uchwaliła Plan Adaptacji Gminy do Zmian Klimatu zależy nam, żeby w projekcie uwzględnić jego założenia”.

Duży nacisk organizatorzy na to, by uczestnicy konkursu znaleźli w swoich koncepcjach miejsce dla różnorodnych biologicznie terenów zielonych, które poprawią jakość powietrza w mieście i pozwolą jego mieszkańcom na odpoczynek w otoczeniu natury.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 31 grudnia 2021. Więcej informacji i potrzebne dokumenty znajdziecie na stronie konkursu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.