Zmarł Oriol Bohigas

Zmarł Oriol Bohigas

Oriol Bohigas, zdj. Julio Carbó

Oriol Bohigas, uznany kataloński architekt odpowiadający za modernizację wielu budynków w Barcelonie, zmarł w wieku 95 lat. Architekt odszedł 30 listopada 2021 roku.

Oriol Bohigas to architekt i urbanista, a także współzałożyciel firmy MBM Arquitectes. Międzynarodową sławę przyniosły mu prace nad przebudową niektórych obszarów Barcelony przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 1992 roku. Zmiany dokonane wówczas przez Bohigasa połączyły miasto z wybrzeżem i nadały mu nowoczesnego, pełnego charakteru wyrazu.

Bohigas zaprojektował wioskę sportową Villa Olímpica, przebudowując teren przemysłowy na barcelońskiej plaży, a także Port Olímpic, nowoczesny i funkcjonalny port turystyczny. W ramach projektu olimpijskiego powstały także kolejne obszary zielone, nowe drogi i ulepszenia, które zostały dobrze przyjęte przez mieszkańców Barcelony i stały się jej ważnym elementem.

Od wczesnych lat działalności architektonicznej Bohigas opowiadał się za odejściem od neoklasycyzmu, postulowanego przez rządzącego wówczas Francisco Franco. W późniejszych latach został profesorem w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Barcelona, a w 1977 roku został jej dyrektorem. Był również współzałożycielem firmy MBM Arquitectes.

Składamy rodzinie najszczersze kondolencje. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.