Zmarł Owen Luder

Zmarł Owen Luder

Owen Luder, zdj. Architectuul

Owen Luder, brytyjski architekt odpowiedzialny za projekty wielu brutalistycznych budynków, w tym parkingu Trinity Square i Tricorn Centre, zmarł w wieku 93 lat.

Zmarły w ubiegły piątek Luder dwukrotnie pełnił rolę prezesa Royal Institute of British Architects (RIBA) –w latach od 1981 do 1983 oraz od 1995 do 1997. Luder słynął z odważnych, brutalistycznych budynków, realizowanych przez jego pracownię – Owen Luder Partnership od lat 60. XX wieku. Charakteryzujące się surowymi betonowymi formami i maksymalną redukcją szczegółów struktury, wzbudzały wiele kontrowersji, dlatego nie wszystkie z prac architekta przetrwały do dziś. Jak twierdzi sam Luder, jego brutalistyczny styl był wynikiem realiów, w których zaczynał swoją karierę. „Budowaliśmy obiekt z betonu tylko dlatego, że był on dostępny. Pamiętaj, że to były lata sześćdziesiąte, trudno było zdobyć stal” – wyjaśnił.

Luder urodził się w Londynie w 1928 roku. Edukację odebrał w School of Building w Brixton, a następnie w roku 1957 założył własną praktykę, współpracując z Rodneyem Gordonem. Wśród najciekawszych realizacji studia znalazły się Tricorn Center, Trinity Square i Derwent Tower w Gateshead.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.