Zmarł Paulo Mendes da Rocha

Zmarł Paulo Mendes da Rocha

Paulo Mendes da Rocha, zdj. Enea Pieraccini

Uznany brazylijski architekt odszedł 23 maja w szpitalu w Sao Paulo, w wieku 92 lat. Paulo Mendes da Rocha był laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, w tym najwyższego odznaczenia w branży – nagrody Pritzkera.

Architekt, który pozostawił po sobie wiele wspaniałych realizacji, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Do samego końca prężnie działał w świecie architektury, pracując jako wykładowca na uniwersytecie w Sao Paulo oraz w charakterze przewodniczącego Brazylijskiego Związku Architektów.

Jego projekty były doceniane przez krytyków za innowacyjność, oryginalność i mistrzowskie reinterpretacje elementów brazylijskiej kultury i sztuki. W twórczości Brazylijczyka dostrzega się wyraźne wpływy Oscara Niemeyera i João Vilanova Artigasa.

„Jest architektem o niesamowitej międzynarodowej sławie, ale prawie wszystkie jego arcydzieła powstały wyłącznie w rodzinnym kraju” - powiedziała Jane Duncan. „Jego rewolucyjny i przełomowy dla sztuki architektury dorobek jest idealnym przykładem architektury Brazylii lat pięćdziesiątych XX wieku - surowego, masywnego i pięknie brutalnego betonu” - dodała.

Do najbardziej znanych realizacji architekta należą między innymi Pinacoteca de Estado w Sao Paulo, National Coaches Museum w Lizbonie czy Serra Dourada Stadium.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.