Zmarł Ricardo Bofill

Zmarł Ricardo Bofill

Ricardo Bofill, zdj. Ricardo Bofill Taller de Arquitectura

Ricardo Bofill, hiszpański architekt stojący za projektem znanego apartamentowca Walden 7 w Katalonii, zmarł w wieku 82 lat. Wiadomość o śmierci Bofilla ogłosiła kilka dni temu jego pracownia Ricardo Bofill Taller de Arquitectura.

Architekt urodził się w 1939 roku w Barcelonie. Ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Genewie w Szwajcarii. Studio architektoniczne RBTA założył w 1963 roku, mając niespełna 24 lata.

Do jego najbardziej znanych projektów należą apartamentowiec Walden 7 i kolorowe, oryginalne osiedle La Muralla Roja w Manzanera, Les Espaces d'Abraxas pod Paryżem oraz Castell de Kafka i La Fábrica w Hiszpanii. Ten ostatni jest dawną fabryką cementu, przeprojektowaną przez Bofilla, w której obecnie znajdują się siedziba jego praktyki architektonicznej i dom architekta.

Wczesne prace studia RBTA słyną z niezwykle oryginalnej formy, monumentalności i monolityczności, które inspirowały wielu innych twórców, również reżyserów i twórców gier. Bofill jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych i lokalnych nagród, w tym Nagrody Ciudad de Barcelona za przebudowę La Fábrica  orazThe Israelí Building Center's Life Time Achievement Award.

Był także honorowym członkiem AIA oraz Stowarzyszenia Architektów Niemieckich.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.