Zmarł Rifat Chadirji

Zmarł Rifat Chadirji

Rifat Chadirji, zdj. thenational.eu

Jeden z najwybitniejszych architektów Iraku zmarł 10 kwietnia w Londynie na skutek powikłań po COVID-19. Chadirji dożył 93 lat i pozostawił po sobie olbrzymi dorobek, w tym ponad 100 zrealizowanych projektów.

Pochodzący z wpływowej rodziny Rifat Chadirji, syn polityka i artysty, po ukończeniu studiów architektonicznych ciężko pracował nad odkryciem i wylansowaniem nowego stylu w architekturze, który sam nazywał „regionalizmem międzynarodowym”. Ten trend łączył w swoim założeniu elementy tradycyjnej architektury regionu i nowoczesne, często awangardowe formy.

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Bagdadzie autorstwa Rifata Chadirjiego, zdj. RifatChadirji.com

„Od samego początku mojej praktyki uważałem za konieczne, aby prędzej czy później Irak stworzył dla siebie architekturę o charakterze regionalnym, a jednocześnie nowoczesną, będącą częścią obecnego międzynarodowego stylu awangardowego” – mówił Rifat Chadirji.


Budynek projektu Rifata Chadirjiego, zdj. RifatChadirji.com

Iracki architekt był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w roku 2017 doczekał się również nagrody własnego imienia. Nagroda im. Rifata Chadirijego przyznawana jest projektom, które w zdecydowany sposób odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności, pomagając im w przezwyciężaniu trudów i wyzwań.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.