Zmarł Satish Gujral

Zmarł Satish Gujral

Malarstwo Satisha Gurala, zdj. christies.com

26 marca 2020, w wieku 94 lat odszedł znany indyjski architekt, malarz, rzeźbiarz, pisarz i grafik, Satish Gujral. Artysta, mało rozpoznawalny i zdecydowanie niedoceniany przez Zachód, przez niemal 75 lat twórczości artystycznej ciężko pracował nad stworzeniem własnego, niepowtarzalnego stylu łączącego nowoczesność i tradycyjne formy indyjskie.

 

Satish Gujral odbierał artystyczną edukację w Mayo School of Arts, JJ School of Arts, a także Palacio de Bellas Artes w Meksyku, gdzie praktykował pod okiem takich artystów jak Diego Rivera czy David Alfaro Siqueirosa. Współpraca z meksykańskimi mistrzami wybrzmiewa zwłaszcza we wczesnych pracach malarskich i graficznych Gujrala, w których mniej lub bardziej skubizowane formy współistnieją z silnymi, czystymi, fowistycznymi kolorami.

Malarstwo Satisha Gujrala, zdj. gallerieganesha.com

Gujral zaprojektował wiele budynków nie tylko w Indiach, ale i zagranicą. Należą do nich na przykład Centrum Kultury Indyjskiej im. Indiry Gandhi w Mauritusie, Uniwersytet w Goa, czy Ambasada Belgii w Nowym Delhi, która została wybrana przez Międzynarodowe Forum Architektów najlepszym budynkiem zbudowanym w XX wieku.

Abdasada Belgii w Nowym Delhi, zdj. Peter Serenyi

Ze względu na swoją niezwykłą kreatywność i płodność w wielu obszarach sztuki, Satish Gujral jest przez niektórych nazywany „indyjskim Leonardem da Vinci”. Artysta jest również bardzo dobrze wspominany przez swoich kolegów po fachu. „Pamiętam, że spotkałem go podczas mojej wizyty na Triennale India - Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Architektury w 2005 roku. Był on szlachetną osobą, najlepszym artystą i architektem. Miałem okazję odwiedzić Ambasadę Belgi zaprojektowaną przez Satisha Gujrala. Ten niezwykły budynek z cegły wzbudził mój szczery podziw, zaprojektowanie go z pewnością było niełatwym zadaniem. Bractwo artystyczne będzie za nim tęsknić zawsze” – wspomina artystę malarz Prabhinder Lall.

Centrum Kultury Indyjskiej im. Indiry Gandhi, zdj. Sandeep Kumar

Do odejścia artysty odniosło się również wielu wpływowych osobistości Indii, w tym sam premier, Narendra Modi: „Satish Gujral był artystą wszechstronnym i różnorodnym. Był podziwiany za swoją kreatywność oraz determinację, z którą pokonywał przeciwności losu. Jego intelektualne pragnienia zaprowadziły go w odległe zakątki sztuk wizualnych, ale mimo to pozostał wierny swoim korzeniom. Jestem zasmucony jego śmiercią”.

Satish Gujral, zdj. indulgexpress.com

źródło: worldarchitecture.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.