Zmarł Vladimír Dedeček

Zmarł Vladimír Dedeček

Vladimír Dedeček, zdj. archinfo.sk

Smutna wiadomość ze Słowacji. 29 kwietnia zmarł Vladimír Dedeček. Słowacki architekt odszedł w wieku 91 lat, pozostawiając po sobie imponujący dorobek – podczas całej kariery stworzył ponad 100 projektów. W jego portfolio znalazły się zarówno monumentalne budynki, jak i spersonalizowane, kameralne projekty domów mieszkalnych.

Architekt rozpoczął swoją karierę na Słowackim Uniwersytecie Technicznym, gdzie nabywał umiejętności i odkrywał swój charakterystyczny styl. Po ukończeniu studiów nawiązał współpracę ze studiem Stavoprojekt z Bratysławy, by po pewnym czasie otworzyć własną praktykę architektoniczną. Przez historyków sztuki i znawców architektury Dedeček uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych architektów na Słowacji. „Na Słowacji mieliśmy i nadal mamy tylko kilku architektów, którzy mogą równać się z  niepowtarzalnym stylem i artystyczną spójnością Vladimíra Dedečka” – mówi Peter Szalay.

Najbardziej rozpoznawalne prace architekta to Słowacka Galeria Narodowa oraz szkoła w Modrze. Vladimír Dedeček w roku 2015 został uhonorowany przez Stowarzyszenie Słowackich Architektów nagrodą Emila Beluša.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.