Zmarł Yona Friedman

Zmarł Yona Friedman

Yona Friedman, znany ze swojej teorii architektury mobilnej i projektu przestrzennego miasta, zmarł 20 lutego, w wieku 96 lat. Urodzony na Węgrzech francuski architekt i teoretyk był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie sztuki na przełomie lat 50. i 60.

Yona-Friedman-Still
Yona Friedman

Friedman, będąc zwolennikiem architektury rozrywkowej, zawsze chwalił architekturę ludową i lud mieszkający w domach, który sam projektuje. Upodobania architekta zostały zatrzymane w wizualizacjach „Ville Spatiale”. Pionierski sposób Friedmana wyrażania myśli architektonicznych poprzez kolaże i rysunki stał się niemal podpisem architekta, a jednocześnie znakiem czasów.

Architekta zajmowały również miasta nowoczesne i wyzwania, które przed nimi stoją. Był głęboko przekonany, że to na architektach spoczywa odpowiedzialność za projektowanie konstrukcji możliwych do wykorzystania przez przeróżnych ludzi i do przeróżnych celów.

01_yona-friedman_maxxi_full

yona_friedman_galerie_jerome_poggi_3190

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.