Znamy laureatów Nagrody Pritzkera 2021

Znamy laureatów Nagrody Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, zdj. Joel Saget

Najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury zostało przyznane Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassalowi, założycielom francuskiej praktyki architektonicznej Lacaton&Vasal. Studio z powodzeniem funkcjonuje od przeszło trzydziestu lat i ma na koncie wiele świetnych projektów w Europie i na świecie.

Zwycięski duet – Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal znany jest z projektów, traktujących priorytetowo jednostkę, środowisko oraz miasto. „Dobra architektura jest otwarta - otwarta na życie, otwarta na zwiększenie wolności jednostki, na to, by każdy robił to, co czuje, że powinien. Nie powinna być jednak demonstracyjna ani narzucająca się, musi być czymś znajomym, użytecznym i pięknym, powinna po cichu wspierać życie, które będzie się w niej toczyć ” – opowiada o swoim podejściu do architektury Anne Lacaton, pierwsza francuska architektka nagrodzona „Noblem architektury”.

„W tym roku bardziej niż kiedykolwiek poczuliśmy, że jesteśmy częścią czegoś większego – całej ludzkości. Czy to ze względów zdrowotnych, politycznych czy społecznych, istnieje potrzeba budowania poczucia wspólnoty. Jak w każdym systemie połączonym, uczciwość wobec środowiska, uczciwość wobec ludzkości, jest konieczna dla budowania lepszego jutra dla następnych pokoleń. […] Lacaton i Vassal są radykalni w swojej delikatności i odważni poprzez swoją subtelność, równoważąc pełne szacunku, ale proste podejście do architektury” – uzasadnia swój wybór Alejandro Aravena, przewodniczący jury Nagrody Pritzkera.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.