Znamy zdobywcę Royal Gold Medal 2022

Znamy zdobywcę Royal Gold Medal 2022

Balkrishna Doshi, zdj. Bijoy and Premjit Ramachandran

Stowarzyszenie Royal Institute of British Architects ogłosiło zwycięzcę Royal Gold Medal 2022. Nagrodę otrzyma indyjski architekt Balkrishna Doshi. Medal ma uhonorować niemal sześćdziesięcioletnią karierę zawodową Doshi i jego ogromny wpływ na kształtowanie architektury Indii.

Styl architektoniczny laureata 2022 to unikalne połączenie modernizmu i architektonicznej tradycji indyjskiej. Projekty architekta podkreślają kulturę i rzemiosło Indii, wykorzystując dobrodziejstwo lokalnych zasobów i wspomagając regionalnych przedsiębiorców. Doshi jest ceniony również za śmiałe koncepty urbanistyczne i projekty mieszkań socjalnych. Architekt podejmował się zróżnicowanych projektów, dlatego w jego portfolio znajdziemy zarówno pokaźnych rozmiarów budynki administracyjne, instytucje kultury, obiekty edukacyjne i osiedla mieszkaniowe. Najbardziej rozpoznawalne projekty Balkrishny Doshiego to Shreyas Comprehensive School Campus, Ahmedabad School of Architecture czy Aranya Low-Cost Housing.

„Jestem mile zaskoczony. Ze skromnością przyjmę Royal Gold Medal 2022 z rąk królowej Anglii. Wiadomość o tej nagrodzie przywołała wspomnienia z pracy z Le Corbusierem w 1953 roku, kiedy otrzymał on wiadomość o zdobyciu tej nagrody. Doskonale pamiętam jego podekscytowanie otrzymaniem tego wyróżnienia od Jej Królewskiej Mości. Powiedział wtedy metaforycznie >>Zastanawiam się, jak duży i ciężki będzie ten medal<<. Dzisiaj, sześćdziesiąt lat później, czuję się tak samo przytłoczony, jak mój nauczyciel” – mówi Balkrishna Doshi.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.