Zostaw swój ślad w Paryżu. Konkurs na projekt rzeźby architektonicznej

Zostaw swój ślad w Paryżu. Konkurs na projekt rzeźby architektonicznej

Plakat wydarzenia

Zbliża się termin rejestracji do konkursu Sculpt|r, którego zadaniem jest wyłonienie najlepszej koncepcji obiektu z pogranicza rzeźby i architektury. Konstrukcja ma stanąć na Place de la Concorde w Paryżu, ożywiając publiczną przestrzeń i zachęcając mieszkańców do interakcji.

Jak twierdzą organizatorzy konkursu Sculpt|r, współczesne społeczeństwo czuje się nieco odłączone od publicznych placów i pustych przestrzeni. Miejsca te w wielu dużych miastach są symbolami historii, kultury lub wydarzeń z nimi związanymi, a jednak wiele z nich z biegiem lat przekształciło się w duże, puste połacie asfaltu. Postępujące wraz z czasem oderwanie miejsca od jego znaczenia pozwoliło mieszkańcom na mijanie publicznych placów bez zaangażowania i namysłu nad tym, co oznaczają i jaka jest ich historia. Dodają również, że jakość przestrzeni miejskich w diametralny sposób może zmienić dynamikę życia społeczności, zachęcając lub zniechęcając ją do tworzenia wspólnoty, kultywowania tradycji i podejmowania wspólnych aktywności na rzecz rozwoju.

Elementem, który może ożywić zapomniane publiczne place i przywrócić im dawną świetność jest według organizatorów rzeźba architektoniczna. Dlatego też przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie konstrukcji na pograniczu architektury i sztuki, która stanie na placu publicznym w Paryżu - Place de la Concorde.  Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie takiego obiektu, który będzie mógł być wykorzystywany przez mieszkańców w różnych celach (np. mieszkalnym albo rekreacyjnym), pozostając jednocześnie autonomicznym dziełem sztuki.

Na zwycięzców czeka pula nagród o wartości 20.000 USD. Rejestracja potrwa do 20 października 2020, natomiast projekty należy złożyć do 10 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na stronie konkursu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.