"Miasto-Zdrój" na majowy weekend

"Miasto-Zdrój" na majowy weekend

Jeśli szukają Państwo zajmującej lektury na majówkę, ostatnia pozycja „Synchronizacji” wydawanych przez fundację Bęc Zmiana wydaje się idealnym wyborem. Tom „Miasto-Zdrój. Architektura i Programowanie zmysłów” przykuje uwagę czytelnika nie tylko aktualnym tematem, ale także różnorodnością tekstów. Dwadzieścia osiem esejów zgrupowanych w czterech częściach dostarczy karmy książkowym molom, ale przede wszystkim intelektualnego pobudzenia, każdemu kto jest praktykiem architektury, czy świadomym uczestnikiem życia społecznego.

Paradoksy rozumienia

Joanna Kusiak, jedna z redaktorek tomu, podkreśla we wstępie do książki, że nie chodziło o stworzenie kolejnego podręcznika, czy czegoś co miałoby charakter edukacyjny, czy popularyzatorski. W „Mieście-Zdroju” chodzi przewrotne o „oduczenie się”, o zmianę perspektywy, wyjście poza utarte sposoby myślenia o mieście. Autorki zamiast kolekcji esejów w stylu „the best of teoria architektury”, proponują powrót do źródeł i pochylenie się nad fundamentalnymi, przyjmowanymi często automatycznie i bez refleksji kategoriami. Dystans może okazać się orzeźwiający. Jak pisze Kusiak: „żeby dobrze się czegoś nauczyć, trzeba wcześniej porządnie i rzetelnie czegoś się oduczyć”.

Na odwrocie tomu znajdziemy credo przyświecające redaktorkom:

„Chcemy oduczyć się myślenia o zdrowiu w mieście tylko poprzez banalną metaforę miasta-organizmu, zamiast tego pragniemy badać skomplikowane zależności pomiędzy zdrowiem a przestrzenią miejską. Chcemy oduczyć się myślenia o infrastrukturze w mieście jedynie poprzez jej materialny, techniczny i inwestycyjny wymiar, bo nie tylko rury i drogi, ale także my sami tworzymy miejską infrastrukturę. Chcemy oduczyć się myślenia o związkach architektury z władzą tylko przez pryzmat konkretnych ideologii politycznych, rzekomo wpisanych w architekturę, bo ani władza biopolityczna, ani wolność nie są nigdy ostatecznie zdeterminowane przez formy architektoniczne.

Celem tego zbioru nie jest więc sklasyfikowanie i wyjaśnienie poszczególnych elementów myślenia o zdrowiu, infrastrukturze i biopolityce w mieście, ale raczej wprowadzenie pewnej konfuzji do istniejących wcześniej definicji – nie poprzez postmodernistyczny relatywizm, ale dzięki pokazywaniu hybrydowości współczesnych form, w jakich wytwarzane i reprodukowane jest życie w mieście. Nie ma jasnego rozdziału pomiędzy tym, co materialne, a tym, co społeczne, tym, co polityczne, a tym, co eksperckie, między ciałem a świadomością.”

Fragmenty do przeczytania online TUTAJ

Książka pod redakcją Joanny Kusiak i Bogny Świątkowskiej
Fundacja Bęc Zmiana
Warszawa 2013
Ilość stron: 370
Oprawa: miękka
cena : 39 złotych

Autorzy:
Galia Bar Or, Giovanna Borasi, Anna Cymer, Tomasz Ferenc, Michel Foucault, Michael Fowler, Maciej Frąckowiak, Matthew Gandy, Owen Hatherley, Gilles Ivain, Charles Jencks, Garret Keizer, Agnieszka Kłopotowska, Mateusz Kwaterko, Akos Moravanszky, Heike Munder, Juhani Pallasmaa, Konrad Pustoła, Kirsten Kaya Roessler, Aaron Schuster, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska, Elżbieta Węcławowicz-Bilska, Tomasz Załuski, Mirko Zardini

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.