Artykuły

Centrum kształcenia nauczycieli w Grenadzie

Nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe w 2013 to tylko jedno z szeregu prestiżowych wyróżnień, które uzyskało Centrum Kształcenia Nauczycieli z Granady. Autorzy projektu ze studia Ramóna Fernández-Alonso mogą śmiało pękać z dumy. Statuetki idą bowiem w parze z manifestowanym przez użytkowników i mieszkańców miasta zadowoleniem.

Katedra - meczet i finansowo - ideologiczna wojna

Perła architektury dawnej, zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: meczet-katedra w Kordobie od tygodni jest sercem kontrowersji w Hiszpanii. Zaczęło się od regionalnych porachunków. Skargę oskarżającą Kościół o manipulowanie historią obiektu podpisało 150 tysięcy osób (w tym słynny architekt, Norman Foster). Ponad 80 tysięcy mieszkańców Andaluzji podpisało z kolei petycję, by budynek stał się w trybie pilnym własnością publiczną pod jurysdykcją Regionu. Spór lokalnego samorządu z hierarchami Kościoła szybko stał się pożywką dla ogólnokrajowych mediów.

Cukrowa plaża w Toronto

Dobrze zaprojektowana plaża może stać się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu również w mieście. Niniejszy projekt to zagospodarowana plaża Sugar Beach w Toronto w Kanadzie autorstwa pracowni Claude Cormier + Associés Inc.

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Modernizm ze szkła i drewna: Pawilon Mielnikowa z 1925

Od kilku miesięcy w rosyjskim środowisku architektonicznym toczą się dyskusje, na które w trakcie dwudziestu lat transformacji ustrojowej zabrakło czasu. Osią jednej z polemik jest kwestia ideologicznej wolności twórców związanych z mecenatem Federacji (impulsem stało się usunięcie przez Putina kuratora rosyjskiego pawilonu na architektoniczne Biennale w Wenecji, po tym, jak skrytykował on imperialną politykę państwa i wojnę z Ukrainą).

MUCEM: szkło, stal i Morze Śródziemne

Marsylia, która w ciągu dwudziestu pięciu wieków swojego istnienia rozrosła się zajmując ponad trzydziesto-kilometrowa linię wybrzeża Morza Śródziemnego od kilku lat stara się przedefiniować własną tożsamość. Powojenne, burzliwe losy przemian architektonicznych miasta to nie tylko ikoniczna Jednostka Mieszkaniowa Le Corbusiera, czy narodziny jednego z najbardziej problematycznych blokowisk Europy w Quartier Nord, ale również poszukiwanie i re-definiowanie nowego centrum miasta. Bliskość morza, górski, wapienny pejzaż miasta i jego greckie korzenie sprawiły, że od kiedy na początku lat 2000 zaczęło mówić się o rewitalizacji starego portu, postulowano możliwość stworzenia tam Agory, nawiązującej do antycznych publicznych centrów życia społecznego.

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Modernizacja historycznego komisariatu w Sydney

Australijscy architekci z biura Welsh + Major zmodernizowali dziewiętnastowieczny budynek komisariatu policji w Sydney i przekształcili go w oryginalną restaurację z przeszkloną przestrzenią jadalnią i zakratowanym, wystającym poza obręb oryginalnych murów, wejściem. Miejsce położone w historycznej części Sydney, znane miejscowym jako The Rock (ang. skała), zostało zaprojektowane około 1880 roku przez rządowego architekta Jamesa Barneta i to jemu zawdzięcza charakterystyczną neo-klasycystyczną fasadę w palladiańskim stylu.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.