5 najlepszych pawilonów na Expo 2020

5 najlepszych pawilonów na Expo 2020

Pawilon USA, zdj. Fentress Architects

Dziś wielkie otwarcie międzynarodowego święta architektury i innowacji – Expo 2020. Wydarzenie, którego gospodarzem jest Dubaj, zostało przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa. Każdej edycji wydarzenia towarzyszy prezentacja pawilonów krajów biorących udział w wystawie, za których projekty odpowiadają światowej sławy architekci. Przedstawiamy 5 najciekawszych propozycji pawilonów na tegoroczne Expo.

1.      Pawilon Kataru (Santiago Calatrava)

Tegoroczna propozycja Kataru, której autorem jest Santiago Calatrava, nawiązuje do herbu Kataru – dwóch zakrzywionych, skrzyżowanych za sobą mieczy. Projekt w zsyntetyzowany sposób przedstawia również ważną w katarskiej kulturze łódź dhow i wyspę z palmami. Jak mówi odpowiedzialny za projekt architekt, poprzez dynamiczne linie pawilonu chciał ukazać „ruch, siłę i tradycję”, będące jego zdaniem najlepszymi stronami Katarczyków.

Pawilon Kataru, zdj. Santiago Calatrava

2.      Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Santiago Calatrava)

Oto kolejna propozycja hiszpańskiego architekta. Ta zachwycająca struktura inspirowana formą skrzydeł sokoła ma kojarzyć się z wolnością, potencjałem twórczym i odwagą. Pawilon ZEA stanie w samym sercu dwukilometrowego terenu wystawy,  zapraszając do środka entuzjastów architektury z całego świata. Wewnątrz pawilonu znajdą się przestrzenie wystawiennicze, audytorium, kawiarnie i salony dla najważniejszych gości. „Pawilon będzie jedną z największych ikon Expo” – zapowiada Reem Al Hashimi, minister stanu ZEA i dyrektor Expo.

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zdj. Santiago Calatrava

3.      Pawilon Stanów Zjednoczonych (Fentress Architects)

W pawilonie USA jest tak, jak w samej Ameryce: nowocześnie, kolorowo i efektownie. „Pawilon to konwergencja pomysłów i technologii, które pokierują nas w przyszłość. Podróżujemy poprzez kultury i granice, by budować lepsze jutro dla wszystkich” – mówią twórcy projektu. Ideą Pawilonu USA było stworzenie unikalnego doświadczenia użytkownika. Aby to osiągnąć, projektanci sięgnęli po wirtualną rzeczywistość – wewnątrz cylindrycznego, symbolizującego otwartość Stanów Zjednocznonych budynku widzowie będą mogli bowiem doświadczyć wirtualnej podróży najszybszymi na świecie kolejami Hyperloop.

Pawilon USA, zdj. Fentress Architects

4.      Pawilon Wielkiej Brytanii (Es Devlin)

Propozycja Wielkiej Brytanii nosi tytuł The Poem Pavilion. Nie bez powodu. Wyjątkowa interaktywna konstrukcja autorstwa scenografki Es Devlin będzie bowiem… pisać wiersze. Wysoki na 20 metrów pawilon w kształcie stożka składa się z rzędów listew, które tworzą okrągłą fasadę. Na listwach oświetlonych diodami LED będą wyświetlane wiersze wygenerowane przez skoordynowane z budynkiem systemy sztucznej inteligencji. Jak mówią twórcy projektu, jest on próbą „wysłania poetyckiej wiadomości w Kosmos”.

Pawilon Wielkiej Brytanii, zdj. Es Devlin

5.      Pawilon Niderlandów (V8, Expomobilia, Kossmann Dejong, Witteveen+Bos)

Projektując pawilony na Expo, architekci mają niezwykłą okazję, aby w niewielkiej formie architektonicznej uchwycić ducha i idee narodowe poszczególnych państw. Niderlandy będą miały okazję zaprezentować zakorzenioną w społeczeństwie dbałość o środowisko. Pawilon autorstwa grupy niderlandzkich architektów i konstruktorów to dużych rozmiarów stożek, otoczony kręgami różnorodnych roślin. Projektanci pragnęli stworzyć biotop, czyli autonomiczne środowisko z własnym mikroklimatem. Efektowny pawilon stanie w obszarze zrównoważonego rozwoju na Expo 2020.

Pawilon Holenderski, zdj. V8

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.