5 największych pomników na świecie

5 największych pomników na świecie

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, zdj. budowle.pl

Podstawowe typy pomników zaczęły pojawiać się już w starożytności. Ludzie od zarania dziejów stawiają różne figury, aby upamiętnić lub uhonorować ważne osoby czy wydarzenia. Z każdym rokiem takich dzieł przybywa i co ciekawe, z każdym rokiem są one coraz bardziej monumentalne. Mamy dla Was zestawienie 5 największych pomników na świecie!

Czym jest pomnik?

Warto na początek przypomnieć sobie czym jest pomnik. To dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, które może przyjąć formę posągu, kamienia pamiątkowego, obelisku, wieży czy płyty. Pomniki wznoszone są po to, aby upamiętnić osobę lub ważne zdarzenie historyczne.

Statua Jedności w Indiach

Statua Jedności w Indiach, zdj. gazeta.pl

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu otrzymuje najwyższy pomnik, czyli Statua Jedności w Indiach. Jest to pomnik przedstawiający Vallabhbhaia Patela (zwanego Sardarem Patelem). Mierzy on 182 metry wysokości i znajduje się w stanie Gudźarat w Indiach. Patel był politykiem, którego uhonorowano za ogromny udział w zjednoczeniu się 560 stanów Indii. Oprócz tego pełnił rolę pierwszego premiera Indii po II Wojnie Światowej. Budowę pomnika ukończono w 2018 roku, a jego twórcą i projektantem jest Ram Vanji Sutar. Dzieło wykonano z żelbetu i brązu.

Wielki Budda z Leshan

Wielki Budda z Leshan, zdj. czasnachiny.pl

Drugi pomnik, o którym trzeba wspomnieć, to Wielki Budda z Leshan. Na świecie mnóstwo jest ogromnym posągów Buddy, jednak to ten, stojący w chińskiej prowincji Syczuan, jest uznawany za największy. Figura mierzy 71 metrów wysokości, a wraz z cokołem pomnik ma ponad 150 metrów! W 1996 roku wraz z pobliską górą Emei został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa tego pomnika trwała aż 90 lat, a rozpoczęto ją w 713 roku. Dziś Wielki Budda z Leshan jest zagrożony przez otaczające go wody, które mogą doprowadzić do jego zawalenia.

Statua Wolności w Nowym Jorku

Statua Wolności, zdj. budowle.pl

Trzecie miejsce to Statua Wolności w Nowym Jorku. To kultowy pomnik, którego nie można pominąć podczas wizyty w USA. Jest to prezent narodu francuskiego dla Amerykanów. Projektantem konstrukcji był Gustave Eiffel. Statua mierzy 46,5 metra wysokości. Wraz z podstawą jej wysokość wynosi jednak 93 metry! To naprawdę monumentalne dzieło.

Jezus w Świebodzinie

Jezus ze Świebodzina, zdj. naWakacje.eu

Jednym z największych pomników na świecie mogą pochwalić się także Polacy, a dokładniej mieszkańcy Świebodzina. To właśnie tam wzniesiono statuę Jezusa. Łączna wysokość figury wraz z podstawą to 52,5 metra. Sama postać Jezusa mierzy natomiast 36 metrów, z czego 3 metry to sama korona! Koszt stworzenia tego pomnika wyniósł około 6 milionów złotych.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Statua Chrystusa Zbawiciela, zdj. budowle.pl

Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu także należy do pomnika Jezusa. Tym razem jest to Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Brazylii. Co więcej, jest to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. Figura wraz z cokołem ma 38 metrów wysokości, a rozpiętość jej ramion wynosi 28 metrów.

W naszym zestawieniu zebraliśmy tylko pięć monumentalnych pomników na świecie, ale tak naprawdę w każdym kraju znaleźć można wiele figur, które zwalają z nóg nie tylko swoim ogromem, ale także estetyką i precyzją wykonania. Warto więc w trakcie swoich podróży znaleźć trochę czasu na ich zobaczenie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.