Brama Miasta w Łodzi, czyli najlepszy biurowiec według Property Design Awards
Brama Miasta w Łodzi, czyli najlepszy biurowiec według Property Design Awards
9 lutego dobiegła końca piąta edycja 4 Design Days. Podczas tego wydarzenia miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Property Design Awards 2020 organizowanego przez portal PropertyDesign.pl. W kategorii "Bryła – biurowiec" główną nagrodę otrzymała łódzka Brama Miasta autorstwa dobrze znanej pasjonatom architektury medusa group. Budynek utrzymany w "fabrycznej" stylistyce doskonale wkomponował się w tkankę miasta, stając się przykładem udanej inwestycji.
Projekt biurowca usytuowanego przy ulicy Kilińskiego w Łodzi powstał w latach 2015-2017. Ukończony w 2019 r. budynek A jest jednym z dwóch obiektów składających się na zespół budynków biurowo-handlowo-usługowych (budynek B jest wciąż w budowie). Już podczas rozpoczętych w maju 2017 r. prac budowlanych kompleks ten wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców oraz łódzkiej prasy, która nazywała go najbardziej wyczekiwaną inwestycją roku.
Za realizację projektu Przemo Łukasika oraz Łukasza Zagały odpowiedzialne jest międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane SKANSKA. Całkowita powierzchnia Bramy Miasta to 41 400 m (13 600 m² - budynek A, 27 800 m² - budynek B). Na ten elegancki kompleks składa się 13 pięter biurowych, 231 miejsc parkingowych oraz 205 rowerowych. W najwyższym punkcie osiąga on 62 metry.
Kluczowym dla tej kosztownej inwestycji okazało się prestiżowe położenie działki. Brama Miasta ulokowana jest w sercu Nowego Centrum Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie kultowej ulicy Piotrowskiej, Dworca Łódź Fabryczna, Centrum Naukowo-Kulturalnego EC1, Filharmonii, Galerii Łódzkiej, Centrum Manufaktura oraz Teatru Wielkiego. Tak znakomite towarzystwo wymusiło na architektach zaproponowanie obiektu dobrze wkomponowanego w zastane otoczenie oraz - pomimo typowo biurowego przeznaczenia - korespondującego z kulturalną ofertą miasta. Dlatego pomiędzy budynkami powstał specjalny, ozdobiony zielenią i małą architekturą, ogólnodostępny plac, na którym mieści się plenerowy amfiteatr oraz sieć restauracji i kawiarenek. To własnie tutaj mają gromadzić się ludzie oczekujący na pociąg czy spektakl.
Bramę Miasta wyróżnia nietuzinkowa elewacja, którą pokrywa przypominający rdzawą stal - korten. Jego faktura oraz kolor silnie nawiązują do architektury licznych budynków fabrycznych rozsianych na terenie ulubionego miasta Władysława Reymonta. Dodatkowo oba biurowce są mocno przeszklone (szczególnie od strony placu), a ich bryły odznaczają się prostotą i elegancją formy.
Architektom z medusa group gratulujemy nagrody i przede wszystkim kolejnej stojącej na wysokim, europejskim poziomie realizacji.
Pomimo dynamicznie zmieniających się realiów na rynku nieruchomości, mieszkania i apartamenty klasy premium wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Co sprawia, że mieszkania luksusowe przyciągają tak wielu chętnych? Jak rozpoznać wnętrza klasy premium i czym się kierować przy zakupie? Dowiedź się wszystkiego, co musisz wiedzieć!
Wśród pięciu obiektów, które krytycy nominowali do ósmej już edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2018, znalazło się miejsce dla przedstawiciela małej architektury. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu to konstrukcja przenosząca turystę wprost na łono dzikiej przyrody. I co najważniejsze - robi to dyskretnie, nie psując naturalnej przestrzeni wokół siebie. Jest prosta i elegancka, nie chce być czymś więcej niż jest.
Już po raz VIII poznaliśmy listę budynków nominowanych do prestiżowej Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2018 r. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, wyróżnione obiekty łączy elegancka prostota wykonania oraz konstrukcyjna wstrzemięźliwość. Zaprojektowany przez Roberta Koniecznego budynek mieszkalny Unikato z pewnością zasłużył na obecność wśród pięciu najciekawszych polskich realizacji ubiegłego roku.
Vanna Venturi House, jedno z przełomowych dzieł architektury postmodernistycznej, usytuowany jest w sąsiedztwie Chestnut Hill w Filadelfii, w Pensylwanii.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.