Forest House, czyli wnętrze naturalne
Dzikość natury w samym centrum miasta — sprawdź, czym charakteryzuje się styl Urban Jungle i jak zaprosić go do swojego wnętrza!
Budynek przy Witebskiej w Warszawie to jeden ze zwycięzców ubiegłorocznej, piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta Warszawy. Blok autorstwa pracowni architektonicznej TZA zwyciężył w kategorii "Najlepszy obiekt mieszkalny".
Ten liczący pięć pięter blok usytuowany jest w dzielnicy Targówek w bezpośrednim sąsiedztwie wywodzących się z peerelu mrówkowców i punktowców. Na ich tle wyróżnia się smukłą, elegancką bryłą oraz oryginalną elewacją. Na uwagę zasługują również obramowane cegłą loggia skontrastowane z niewielkimi, prostokątnymi oknami.
Za sporządzenie tego schludnego projektu odpowiedzialne jest działające samodzielnie od 2010 r. warszawskie biuro architektoniczne TZA, a konkretniej: Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny we współpracy z Karoliną Stejskał oraz Sylwią Pałatyńską. Studio TZA ma na swoim koncie kilka ciekawych realizacji, m.in. wrocławski Dom bez schodów (2009-2010) czy Dom w Falenicy (2012).
Pod liczącym zaledwie 26 mieszkań budynkiem znajduje się jednokondygnacyjny podziemny garaż (częściowo obejmuje parter). Całość konstrukcji wykonana jest z żelbetonu w układzie płytowo-słupowym (jej trzon usztywniający zrobiony jest również z żelbetonu). Żelbet wykorzystano także do wylania stanowiącej fundament płyty dennej o grubości 60 cm.
"Duszą" budynku zlokalizowanego w warszawskim Targówku jest minimalistyczna, ascetyczna wręcz klatka schodowa. Ściany klatki zostały wykonane z betonu architektonicznego. Dodatkowo architekci ze studia TZA wykorzystali lastryko (posadzki) oraz stal (balustrady). Kolorystycznie dominuje tu biel oraz w mniejszym stopniu - czerń, której użyto m.in. do numeracji pięter i oznaczenia miejsc, gdzie możemy zostawić nasze rowery.
Całkowita powierzchnia "najlepszego obiektu mieszkaniowego Warszawy" to 2978 m². Za jego budowę odpowiada firma Agena Development.
Architektom i mieszkańcom kameralnego bloku przy ulicy Witebskiej gratulujemy nagrody, a Warszawie życzymy wielu tego typu obiektów, które zmienią, często mdłą panoramę stolicy.
Dzikość natury w samym centrum miasta — sprawdź, czym charakteryzuje się styl Urban Jungle i jak zaprosić go do swojego wnętrza!
Grupa Kapitałowa Inpro podsumowała wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2014 r. Narastającą od stycznia do czerwca br. Grupa wydała 158 mieszkań. Zrealizowani przedsprzedaż na poziomie 216 umów, czyli o ponad 40% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego.
Czasem nawet najlepszy projekt nie poradzi sobie z trudnym otoczeniem i nieregularną działką. Często na wybrzeżach można spotkać eleganckie bloki wilii, które nie współgrają ani z architektonicznym otoczeniem, ani układem terenu. Dom zaprojektowany przez Juana Carlosa Doblado niedaleko od Limy w Peru udowadnia jednak, że nowoczesne projektowanie potrafi pokonać wszystkie ułomności terenu.
Rzeszów aspiruje do miana „polskiej Doliny Krzemowej”. W tym celu władze miasta stale wspierają przedsiębiorców i starają się rozwijać miasto w kierunku nowych technologii oraz szkolić coraz lepszych fachowców w lokalnych ośrodkach akademickich.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.