Dom Handlowy Selfridges

Dom Handlowy Selfridges

Dom Handlowy Selfridges, źródło: www.selfridges.com

Obecnie wielu osobom trudno wyobrazić sobie egzystencję bez cotygodniowej wizyty w domu handlowym. Zakupy stały się nieodłączną częścią systemu wartości współczesnego, zamożnego Europejczyka. Architektonicznie większość z tych oaz materialnego spełnienia ma niewiele do zaoferowania. Na ich tle Dom Handlowy Selfridges jawi się jako prawdziwe dzieło.  

Statek pozaziemski czeskiego architekta

Budynek Selfridges, wchodzący w skład olbrzymiego centrum handlowego Bullring, usytuowany jest w przemysłowym angielskim mieście Birmingham. Został oddany do użytku 2003 r. i kosztował ponad 60 milionów funtów. Za projekt obiektu odpowiada innowacyjne studio architektoniczne Future Systems. Głównym koordynatorem budowy był światowej sławy czeski architekt Jan Kaplický, znany dzięki skonstruowaniu m.in. Media Centre w Lord’s Cricket Ground w Londynie.        

Dom Handlowy Selfridges, Birmingham, foto. Brian Norman, wikimedia.org

Za pomysł stworzenia niepowtarzalnego budynku, który stałby się wizytówką Selfridges, odpowiedzialny był dyrektor generalny firmy, Vittorio Radice. Zaprosił on do współpracy firmę Future Systems, znaną z futurystycznych, oryginalnych projektów inspirowanych zarówno naturą, jak i technologiami transferowanymi z innych branż. Radicemu zależało na tym, żeby nowa konstrukcja oddzieliła wizualnie jego obiekt od reszty kompleksu handlowego Bullring. 

Dom Handlowy Selfridges, Birmingham, foto. Christophe.Finot [CC BY-SA 3.0]

Czteropiętrowy budynek pokrywa 15 tysięcy anodowanych aluminiowych dysków zamontowanych na niebieskim tle. Jego falująca, opływowa fasada błyszczy w świetle słonecznym, nasuwając skojarzenia z pojazdem pozaziemskiej cywilizacji, który właśnie zaparkował na skrzyżowaniu ulic Moor Street i Park Street. Na uwagę zasługuje również niewielka liczba okien znajdujących się w budynku, co czyni konstrukcję jeszcze bardziej monolityczną.

Dom Handlowy Selfridges, Birmingham, foto. Bs0u10e0 [CC BY-SA 2.0]

Od czasu oddania do użytku budynek stał się główną architektoniczną atrakcją będącego w małym kryzysie ekonomicznym Birmingham. Dom Handlowy Selfridges otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: RIBA Award for Architecture 2004, Concrete Society Awards 2004, Structural Steel Awards 2004, Royal Fine Art Commission Trust, Retail Innovation 2004, Institution of Civil Engineers, Project Award Winner 2004, Civic Trust Award 2004, Retail Week Awards, Retail Destination of the Year 2004.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.