Obecnie wielu osobom trudno wyobrazić sobie egzystencję bez cotygodniowej wizyty w domu handlowym. Zakupy stały się nieodłączną częścią systemu wartości współczesnego, zamożnego Europejczyka. Architektonicznie większość z tych oaz materialnego spełnienia ma niewiele do zaoferowania. Na ich tle Dom Handlowy Selfridges jawi się jako prawdziwe dzieło.
Statek pozaziemski czeskiego architekta
Budynek Selfridges, wchodzący w skład olbrzymiego centrum handlowego Bullring, usytuowany jest w przemysłowym angielskim mieście Birmingham. Został oddany do użytku 2003 r. i kosztował ponad 60 milionów funtów. Za projekt obiektu odpowiada innowacyjne studio architektoniczne Future Systems. Głównym koordynatorem budowy był światowej sławy czeski architekt Jan Kaplický, znany dzięki skonstruowaniu m.in. Media Centre w Lord’s Cricket Ground w Londynie.
Za pomysł stworzenia niepowtarzalnego budynku, który stałby się wizytówką Selfridges, odpowiedzialny był dyrektor generalny firmy, Vittorio Radice. Zaprosił on do współpracy firmę Future Systems, znaną z futurystycznych, oryginalnych projektów inspirowanych zarówno naturą, jak i technologiami transferowanymi z innych branż. Radicemu zależało na tym, żeby nowa konstrukcja oddzieliła wizualnie jego obiekt od reszty kompleksu handlowego Bullring.
Czteropiętrowy budynek pokrywa 15 tysięcy anodowanych aluminiowych dysków zamontowanych na niebieskim tle. Jego falująca, opływowa fasada błyszczy w świetle słonecznym, nasuwając skojarzenia z pojazdem pozaziemskiej cywilizacji, który właśnie zaparkował na skrzyżowaniu ulic Moor Street i Park Street. Na uwagę zasługuje również niewielka liczba okien znajdujących się w budynku, co czyni konstrukcję jeszcze bardziej monolityczną.
Od czasu oddania do użytku budynek stał się główną architektoniczną atrakcją będącego w małym kryzysie ekonomicznym Birmingham. Dom Handlowy Selfridges otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: RIBA Award for Architecture 2004, Concrete Society Awards 2004, Structural Steel Awards 2004, Royal Fine Art Commission Trust, Retail Innovation 2004, Institution of Civil Engineers, Project Award Winner 2004, Civic Trust Award 2004, Retail Week Awards, Retail Destination of the Year 2004.
Budowa, czy remont domu to poważna inwestycja. Dlatego na równi z kosztami materiałów bierzemy zazwyczaj pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji domu. Myślimy o tym, żeby nie tylko budować tanio i solidnie, ale również o tym, żeby komfort życia nie zaskoczył nas swoimi kosztami. Rachunki za energię potrafią być zmorą niejednej rodziny. Aby koszta ogrzewania nie rozsadziły domowego budżetu, a rachunki były mniejsze, warto zawczasu pomyśleć o przyzwoitej termoizolacji i nowoczesnej, szczelnej stolarce okiennej. Oba te pola wiążą się z oknami pasywnymi.
Tradycja budowania przez studentów szkół architektonicznych tymczasowych pawilonów zdobiących teren kampusu, choć rdzennie amerykańska, od kilku lat znajduje płodny grunt również w Europie. Pawilony to nie tylko możliwość zrealizowania własnego projektu, ale przede wszystkim laboratorium form artystycznych i poligon wdrażania unikalnych technologicznych rozwiązań. Oczywiście pawilony to również rodzaj architektonicznego kaprysu i nie każdą uczelnię stać na wygospodarowanie stosownego budżetu. Uniwersytet w Stuttgarcie nie należy jednak do najbiedniejszych.
Paryskie Cité de l’Architecture et du Patrimoine od lat szuka formuły, która pozwoli nie tylko na atrakcyjną promocję historii architektury, ale również na uniknięcie tymczasowego charakteru edukacyjnych przedsięwzięć. Punktowe wydarzenia, choć wywołują często medialne zamieszanie, po kilku tygodniach kończą wśród kurzu archiwów. Aby uniknąć muzealnej sztampy spece z paryskiego Centrum Architektury zdecydowali się rozszerzyć ofertę instytucji o ciąg wirtualnych, internetowych wystaw. Uniknięto dzięki temu groźby, że widz jedynie przespaceruje się między obiektami, a opasły katalog tkwić będzie przez lata nieruszany na bibliotecznym regale. Wystawa wirtualna, będąca w rzeczywistości rodzajem internetowego albumu, nie dość że poszerza publiczność Cité, to jeszcze pozostawia po sobie ślad w ogólnodostępnej przestrzeni. Co ważne: internauta nie musi też płacić za bilet.
Kolejne osiedle wybudowane na obrzeżu dużego miasta. Przyciąga do siebie przede wszystkim niższymi cenami mieszkań w porównaniu do centrum oraz bliskością przyrody. Osiedle powstało w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W okolicy znajduje się park oraz zabytkowy pałac. Na szczęście komunikacja z miastem jest bardzo komfortowa ze względu na kursujące często autobusy oraz tramwaje.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.