Polska Zagroda, czyli świeże spojrzenie na wiejskie gospodarstwo

Polska Zagroda, czyli świeże spojrzenie na wiejskie gospodarstwo

Polska Zagroda, źródło: mat. prasowe

BXBstudio to jedno z niewielu polskich biur architektonicznych, które od początku swojego istnienia kieruje się ściśle określoną filozofią. Zespół pod kierownictwem Bogusława Barnasia specjalizuje się w realizacjach łączących nowoczesne, proekologiczne rozwiązania z tymi silnie zakorzenionymi w tradycji. Owocem takiej fuzji jest Polska Zagroda, najnowszy projekt studia.   

Czym jest Polska Zagroda

Polska Zagroda to pięć nowatorskich budynków - Stodół Polskich, powstających w miejscu pięciu przestarzałych i zdewastowanych obiektów gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki. Dodatkowo w ich otoczeniu znajduje się tzw. Dom Stary, który stanowi rewitalizację zabytkowego domku. Ten wyjątkowy kompleks usytuowany jest na terenie bogatym w roślinność, nieopodal stawów i dzikich zbiorników wodnych. Projekt powstał w latach 2017 - 18 i jest obecnie w fazie realizacji. 

Architekci z BXBstudio swoją koncepcję oparli na układzie już istniejących zabudowań gospodarczych. Duże znaczenie miało ukształtowanie terenu oraz lokalizacja poszczególnych drzew. Unikalna bryła Polskich Stodół wynika bezpośrednio z tych czynników oraz z ludzkich potrzeb egzystencjalnych, takich jak podział na strefy mieszkalne. 

Makieta finalna Polskiej Zagrody, źródło: mat. prasowe

Co mieszczą Stodoły Polskie

Pierwszy z budynków pełni funkcję garażu oraz siłowni i położony jest w pobliżu wjazdu na posesję. Został zbudowany wyłącznie z drewna (konstrukcja oraz wykończenie). Dzięki takiemu zabiegowi po przekroczeniu bramy Polskiej Zagrody niemal natychmiast znajdujemy się w pachnącej i przestronnej przestrzeni. Miłe i niecodzienne powitanie. 

Otwierana przeszklonym podcieniem druga stodoła stanowi strefę wejścia na przyległy do niej dziedziniec. Na uwagę zasługuje jej unikalna fasada pokryta ażurowymi łuskami. Trzeci z obiektów to prawdziwy azyl dla najmłodszych płynnie przechodzący w główny hol. Czwarty budynek zawiera kuchnię oraz dwa obszerne gabinety. Piąty, liczący dwa poziomy spełnia rolę przestrzeni dziennej, otwartej na wszystkie strony świata. Ten stanowiący serce kompleksu salon wręcz emanuje ciepłem. Na piętrze mieści się komfortowa sypialnia małżeńska, zaś na poddaszu specjalne pomieszczenie kontemplacyjne, oferujące niepowtarzalny widok na pejzaż otaczających Zagrodę jeziorek. Jeżeli znudzi się nam bierne podziwiane natury, możemy skorzystać z przylegającego do sypialni pomostu, prowadzącego w stronę malowniczej okolicy kompleksu lub skorzystać z zadaszonego tarasu kominkowego. 

Zagroda Polska, wejście główne, źródło: mat. prasowe

Czym jest Dom Stary 

Obok harmonijnie połączonych ze sobą Stodół znajduje się tzw. Dom Stary. Architekci z BXBstudio podjęli się trudnego zadania całkowitej przebudowy zastanego na miejscu obiektu, przywracając mu pierwotne proporcje. Twórcy pozbyli się dobudówek i zastosowali zadaszenie korespondujące z historyczną, drewnianą ornamentyką podcienia. Zrekonstruowali także piec kaflowy oraz odsłonili czerwoną cegłę stanowiącą pierwotny budulec domu. Dodatkowo przeszklili ścianę szczytową umożliwiając zewnętrzny wgląd w dwupoziomową przestrzeń budynku, który po rewitalizacji stał się obsadzoną zielenią, bajkową przystanią dla gości.   

Dom Stary, źródło: mat. prasowe

Transformacja wiejskiego gospodarstwa

Projekt prezentuje się imponująco, stanowiąc jedną z najbardziej śmiałych i barwnych realizacji studia BXB. Licząca 627,48 m² powierzchni Zagroda Polska nawiązuje do historii zastanego przez architektów miejsca. Poprzez dobór materiałów, stworzenie dziedzińca wewnętrznego i wpisanie przestrzeni w otaczający krajobraz zespół Bogusława Barnasia odwzorował typową, wiejską zabudowę zagrodową. Każdy z budynków został wykończony specjalnie zaprojektowanym modułem deski elewacyjnej. Trzy obiekty pokryto łupkiem, nie zapominając o licznych i obfitych przeszkleniach. Tego typu dialog tradycji z nowoczesnością przy mocnym zaakcentowaniu proekologicznych rozwiązań wydaje się być znakomitą odpowiedzią na powstające wręcz taśmowo, bezduszne, "nowoczesne" posesje. 

Zagroda Polska, garaż, źródło: mat. prasowe

Zagroda Polska tonie w zieleni, która w połączeniu z drewnem i szkłem kreuje przestrzeń zwartą oraz dynamiczną - i co najważniejsze - nienarzucającą się nachalnie swoim mieszkańcom. Stodoły tworzą kompleks kameralny, dobrze skomunikowany i doświetlony, ale oferujący mnóstwo cienia.   

Zagroda Polska, szkic, źródło: mat. prasowe

Na uwagę zasługuje także ciekawie udokumentowany proces twórczy. Architekci z BXBstudio swoją Zagrodę tworzyli równolegle na kartkach papieru, komputerze oraz makiecie. Całość prac została sfilmowana oraz wnikliwie opisana, stanowiąc prawdziwą skarbnicę wiedzy dla entuzjastów i adeptów wymagającej sztuki budowania domów.

Zagroda Polska, dziedziniec, źródło: mat. prasowe

Zespołowi z BXB gratulujemy nietuzinkowego projektu i czekamy na sfinalizowanie prac budowlanych. Postaramy się zaprezentować Wam fotorelację z - w pełni ukończonych już budynków. Zapraszamy również do zapoznania się z innym ciekawym projektem tego studia, o którym pisaliśmy TUTAJ.         

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.