W wielu polskich miastach możemy spotkać miejskie pływanie, których stan pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich nosi ślady wieloletnich zaniedbań oraz nie spełnia dzisiejszych standardów, których użytkownik wymaga od miejsc sportowo-rekreacyjnych. Na szczęście sukcesywnie modernizuje się te miejskie ośrodki sportu i rekreacji, często nadając im niepowtarzalny wygląd. Właśnie taka przebudowa dobiega końca w Lublinie.
Pływalnie na miarę XXI wieku
Pływalnie przy al. Zygmuntowskiej w Lublinie już niedługo zostaną oddane do użytku. Przed przebudową był to niewielki obiekt rekreacyjny, jednak jego modernizacja zaoferuje atrakcje jakich do tej pory nie było. Warto zaznaczyć, że będzie to najnowocześniejszy tego typu budynek w Polsce.
Kompleks sportowo-rekreacyjny oprócz basenu olimpijskiego o długość 50 metrów zostanie wyposażony w trybuny, które pomieszczą ponad 2000 widzów. Przewidziano również mnóstwo dodatkowych atrakcji, takich jak rekreacyjny basen zewnętrzny oraz specjalny zbiornik przeznaczony do odnowy biologicznej. Znalazło się również miejsce na siłownię, saunę i miasteczko dla dzieci wchodzące w skład kompleksu. Co więcej, obok basenu powstaną punkty gastronomiczne.
Jedną z najważniejszych atrakcji, jest fakt, iż sam basen główny otrzyma ruchome dno, to właśnie dzięki niemu głębokość będzie mogła sięgnąć nawet czterech metrów. Ponadto, w gmachu powstanie lodowisko.
Projekt z pomysłem
Grupa architektów pod przewodnictwem Pawła Tiepłowa stworzyła projekt, który jury uznało za najlepszy – przed samym basenem architekci zaproponowali stworzenie publicznego placu, który może być miejscem do organizowania różnych imprez plenerowych. Takie rozwiązanie, ma bezpośrednio wpisać ten obiekt w życie miasta i przełamać wizję ukrytej wewnątrz funkcji.
Nadano hali dość oryginalny kształt, gdzie jego sylwetka będzie przypominać kompozycję wielu mniejszych brył, które pomimo różnych kształtów mają się przenikać oraz uzupełniać. Rozpoznawalnym elementem ma być duża kula, która przypominać będzie ziemski glob, a także kryć spiralną zjeżdżalnię, która będzie prowadzić do basenu.
Domowe biuro - nowoczesne wnętrze, z dużymi oknami, czy skromny kącik z wygodnym fotelem? Jak podejść do urządzenia miejsca do pracy zdalnej w mieszkaniu? Przekonaj się, jak otaczający Cię styl i akcesoria wpływają na Twoją pracę i jej skuteczność!
Instalacja zlokalizowana w porcie nad la Grande Motte we Francji, została przygotowana w ramach tegorocznego Festival des Architectures Vivies. Zainspirowani słowami Oscara Niemeyera o pięknie kobiecego ciała, architekci Marion Moustley oraz Alexandre Arcens, stworzyli artystyczną, sensualną instalację nad powierzchnią wody.
Od kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w 2013 roku uruchomił program dopłat dla nowego budownictwa o zredukowanym zapotrzebowaniu na energię, domy pasywne zyskały realną szansę pobicia polskiego rynku budowniczego. Nie chodzi tu zresztą o same dopłaty. Nawet bez pomocy rządu koszty przyjaznego dla środowiska budownictwa będą z czasem spadać. Dziś w Polsce koszt budowy domu pasywnego to od 8 do 15 procent więcej niż budowa w starym stylu. W Niemczech, gdzie domy pasywne wyszły już z fazy raczkowania, koszty dodatkowe to jedynie 3-8 procent. Rosnąca powszechność i postęp technologiczny przesunęły hasło „dom pasywny” z pola innowacyjnej ciekawostki ku ogólnodostępnej perspektywie.
Konkurs na Specjalną Strefę Sztuki według specjalnej komisji został przeprowadzony niezgodnie z przepisami. Jeżeli wyrok okaże się prawomocny, to Łódź straci prawa do projektu firmy Moller Architekten + Ingenieure, za który zapłaciła już 17 mln złotych. W procesie pomiędzy województwem a Łodzią wygrało województwo. Oznacza to, że Łódź straciła wszystkie prawa do projektu, za który już zapłaciła. Konkurs został ogłoszony jeszcze w roku 2008 za kadencji Jerzego Kropiwnickiego. Kryterium wyboru było zaprojektowanie „ikony Łodzi”, co Prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznał za naruszenie przepisów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.