Basen olimpijski w Lublinie, MOSIR w przebudowie

Basen olimpijski w Lublinie, MOSIR w przebudowie

W wielu polskich miastach możemy spotkać miejskie pływanie, których stan pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich nosi ślady wieloletnich zaniedbań oraz nie spełnia dzisiejszych standardów, których użytkownik wymaga od miejsc sportowo-rekreacyjnych. Na szczęście sukcesywnie modernizuje się te miejskie ośrodki sportu i rekreacji, często nadając im niepowtarzalny wygląd. Właśnie taka przebudowa dobiega końca w Lublinie.

Pływalnie na miarę XXI wieku

Pływalnie przy al. Zygmuntowskiej w Lublinie już niedługo zostaną oddane do użytku. Przed przebudową był to niewielki obiekt rekreacyjny, jednak jego modernizacja zaoferuje atrakcje jakich do tej pory nie było. Warto zaznaczyć, że będzie to najnowocześniejszy tego typu budynek w Polsce.

Kompleks sportowo-rekreacyjny oprócz basenu olimpijskiego o długość 50 metrów zostanie wyposażony w trybuny, które pomieszczą ponad 2000 widzów. Przewidziano również mnóstwo dodatkowych atrakcji, takich jak rekreacyjny basen zewnętrzny oraz specjalny zbiornik przeznaczony do odnowy biologicznej. Znalazło się również miejsce na siłownię, saunę i miasteczko dla dzieci wchodzące w skład kompleksu. Co więcej, obok basenu powstaną punkty gastronomiczne.

Jedną z najważniejszych atrakcji, jest fakt, iż sam basen główny otrzyma ruchome dno, to właśnie dzięki niemu głębokość będzie mogła sięgnąć nawet czterech metrów. Ponadto, w gmachu powstanie lodowisko.

1-Hol-Wejściowy
MOSiR Lublin; foto: materiały promocyjne Urzędu Miasta w Lublinie

 

Projekt z pomysłem

Grupa architektów pod przewodnictwem Pawła Tiepłowa stworzyła projekt, który jury uznało za najlepszy – przed samym basenem architekci zaproponowali stworzenie publicznego placu, który może być miejscem do organizowania różnych imprez plenerowych. Takie rozwiązanie, ma bezpośrednio wpisać ten obiekt w życie miasta i przełamać wizję ukrytej wewnątrz funkcji.

Nadano hali dość oryginalny kształt, gdzie jego sylwetka będzie przypominać kompozycję wielu mniejszych brył, które pomimo różnych kształtów mają się przenikać oraz uzupełniać. Rozpoznawalnym elementem ma być duża kula, która przypominać będzie ziemski glob, a także kryć spiralną zjeżdżalnię, która będzie prowadzić do basenu.

MOSiR Lublin; foto: materiały promocyjne Urzędu Miasta w Lublinie
MOSiR Lublin; foto: materiały promocyjne Urzędu Miasta w Lublinie

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.