Drewniany słowik z Saint Jean de Moirans

Drewniany słowik z Saint Jean de Moirans

Podalpejskie Saint Jean de Moirans cieszy się, jak wiele miejscowości w okolicach francuskiego Grenoble, nowoczesną architekturą idealnie skomponowaną z górskim pejzażem. Tak z narciarskich stoków, jak i z trasy szybkiego ruchu łączącej Grenoble z Lyonem zobaczyć można elegancko wygiętą skorupę gmachu Rossignol (fr. słowik). Za realizację odpowiedzialne jest lokalne studio Herault Arnod Architectes.

Gmach otoczony górskimi zboczami wybija się poza schemat klasycznego biurowca. Rolniczy charakter osady pozwolił projektantom wydobyć poprzez formy gmachu specyfikę miejsca. Zamiast kilkupiętrowego kubika, zaproponowali oni bryłę dostosowaną do pofałdowania doliny. Płynność gra tutaj jednak nie tylko z wizualnym kontekstem, ale także ze sportowym obliczem regionu słynącego z narciarskich możliwości.

Istotnym elementem koncepcji są użyte materiały: drewno nadające naturalny posmak wykończeniom, kilkuwarstwowe przeszklenia wpuszczające do wnętrz mocne światło, szara, granitowa struktura dachu współgrająca z kolorytem skalistych wierzchołków Alp.

słowik1

Co kryje się pod wygiętą skorupą sklepienia? W Rossignol mieszczą się przede wszystkim hale produkcji nart wyścigowych. Bezpośrednio obok rozmieszczono pomieszczenia prezentacji produktów firmy i sale techniczne. Na osobnej osi umieszczono część biurową (administracja i studia projektowe). Fasada nie zdradza jednak funkcjonalnego rozszczepienia budynku. Krzywa grzbietu płynnie spaja oba segmenty. Zewnętrzna jednorodność gmachu jest jednak pozorna. Architekci zostawili sobie wyjścia bezpieczeństwa i gmach może zostać rozbudowany w dwóch kierunkach bez naruszenia plastycznej równowagi.

Fotografie: André Morin, Christian Rausch, Hérault Arnod, Gilles Cabella, dzięki uprzejmości studia Herault Arnod.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.