Arata Isozaki laureatem "architektonicznego Nobla"
Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera, nazywanej często „architektonicznym Noblem” został japoński architekt, urbanista oraz teoretyk, Arata Isozaki.
W Warszawie ruszą niebawem prace nad budową centrum biurowego w miejscu dawnej Fabryki Norblina. Nie chodzi tu jednak o budowę nowego obiektu, ale o zakomponowanie go w istniejących industrialnych ruinach. Popisowy projekt rewitalizacji przygotowali PRC Architekci.
Koncepcję przedsięwzięcia przedstawiono w marcu 2012 roku. Zakładała ona wprowadzenie na marniejący i opuszczony teren fabryki kompleksu handlowo-biurowego. Deweloper zadeklarował chęć konserwacji 11 zabytkowych obiektów i umieszczenia przestrzeni biurowych na nadbudowanych piętrach.
Dawna fabryka mieści się na rogu Żelaznej i Prostej, na granicy Śródmieścia i Woli. Teren to prawie 2 hektary powierzchni. Powstanie na nich 60 tys. metrów powierzchni do wynajęcia, z czego ponad połowę zajmą biura klasy A. Oprócz sfery biznesu w fabryce Norblina przemianowanej na Art Norblin znajdziemy siedzibę Teatru Scena Prezentacje. Dotychczasowy budynek zostanie w trakcie prac nieco przesunięty. Na dolnej kondygnacji kompleksu znajdą się też sklepy i restauracje. W Norblinie powstanie nowa, otwarta przestrzeń skoncentrowana wokół centralnej uliczki otwierającej się na boczne pasaże. Uroku mają dodawać zakonserwowane maszyny z dawnej fabryki.
Wydaje się, że Art Norblin ma szansę stać się jednym z ciekawszych przykładów adaptacji dawnych zabudowań fabrycznych. Architekci nie zdecydowali się ani na prosty historyzm i naśladowanie XIX wiecznej architektury, ani na prostą fasadowość. Zamiast para-teatralnych dekoracji, rodzaju industrialnej z zewnątrz, ale pustej w środku Kinder Niespodzianki, powstanie w Warszawie niezależne założenie architektoniczne. Architekci w śmiały sposób skontrastowali bryły, zdecydowali się nie tylko na rewitalizację gmachu fabryki, ale również weszli w dialog z jej formami.
O efektach takiego podejścia do architektury Warszawiacy będą mogli przekonać się na własne oczy od koniec 2015 roku.
Fotografie: materiały prasowe
Tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera, nazywanej często „architektonicznym Noblem” został japoński architekt, urbanista oraz teoretyk, Arata Isozaki.
W 1980 roku w położonym nad morzem norweskim mieście Bærum wzniesiono dwa biurowce, każdy o powierzchni około 2 600 m². Łącznie oba budynki zużywały 250kWh na metr kwadratowy rocznie. Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej termomodernizacji budynków, który zakładał przekształcenie obu biurowców w budynki o dodatnim bilansie energetycznym. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie i duży krok naprzód w stronę wdrażania rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku.
Część z nas za chwilę rozpocznie sezon urlopowy. Nieliczni szczęśliwcy już pakują się na wakacje, dlatego dziś zapraszamy na krótką wycieczkę nad malowniczą zatokę Lone, której wysypana żwirkiem plaża i urocze parki przyciągają co roku tysiące turystów. Właśnie w tej okolicy został wybudowany Hotel Lone, który jest pierwszym i dotąd jedynym chorwackim hotelem, należącym do sieci Design Hotels. W skład tej ekskluzywnej społeczności wchodzi ponad 260 hoteli na całym świecie, które zachwycają przemyślanym designem i architekturą z górnej półki. Hotel Lone położony jest na terenie pięknego parku Zlatni rt, w atrakcyjnej dla turystów miejscowości Rovinj, w pobliżu zatoki Lone.
Southern California Institute of Architecture (SCI-ARC) choć założony został niewiele ponad czterdzieści lat temu, wydaje się być dzisiaj jednym z wiodących ośrodków amerykańskiej architektury inżynieryjnej. Uczelnia ciesząca się reputacją innowacyjnej technicznie i awangardowej wizualnie oprócz wysokich miejsc w rankingach przypomina o sobie rok rocznie w czasie wrześniowych graduacji. Cyklicznie studenci razem z pracownikami jednostki przygotowują pawilon, który ma stanowić dekorację dla oficjalnych uroczystości i paneli organizowanych przez instytut. Jedną z takich realizacji był Netscape.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.