Leśna willa w Mar Azul

Leśna willa w Mar Azul

Od kilkunastu lat w lasach Mar Azul, czterysta kilometrów na południe od Buenos Aires, studio BAKarquitectos realizuje zespół indywidualnych willi. Sosnowe lasy i krystaliczne, morskie powietrze są nie tylko tłem dla eleganckich gmachów, ale także czynnikami współdecydującymi o ich wyjątkowości.

Architekci pracując nad projektem zdecydowali się na ograniczenie ingerencji w zastany stan natury do koniecznego minimum. Zachowano falistą strukturę terenu, nie wycięto drzew porastających zbocza. Odwrotnie – to kolejno powstające domy starano się zakomponować w leśny labirynt.

Argentyńczycy z BAKarquitectos (alias Besonías Almeida Arquitectos) oparli strukturę willi na lekkim szkielecie. Podłogę tworzy jednolita betonowa płyta, którą obudowano na krawędziach drewnianym tarasem. Na płycie podłogi ustawiono żelazne słupy dźwigające chropowate zadaszenie w stylu brutalistycznego modernizmu. Do klasyków nowoczesności odsyła nas również wstęgowy układ okien i wielkopłaszczyznowe przeszklenia. Zastosowanie na szeroką skale termoizolacyjnych okien umożliwiło rozwiązanie podstawowego problemu wynikłego z postulatu pozostawienia formy leśne bez zmian. Otaczające dom drzewa zasadniczo ograniczyły dopływ światła. Szerokie okna pozwalają więc rozjaśnić dom wykorzystując promienie słoneczne padające przez prześwit od dolnej części zbocza.

Chociaż na pierwszy rzut oka willa wydaje się być idealnie zgeometryzowana, przy jej projektowaniu zastosowano szereg korekt optycznych oraz nieregularnie nachylono płaszczyzny dachu. Krzywizna ma umożliwić szybki odpływ wody deszczowej.

Fotografie dzięki uprzejmości BAKarquitectos.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.