Oryginalna rezydencja w miejskiej przestrzeni

Oryginalna rezydencja w miejskiej przestrzeni

Zadaniem młodego, meksykańskiego architekta było opracowanie projektu domu jednorodzinnego, który będzie odzwierciedlał charakter jego właścicieli, a jednocześnie chronił prywatność trójki ich dzieci. Niepowtarzalny Three House wybudowano na wąskiej i nieregularnej działce w portowej miejscowości Boca del Rio, w stanie Veracruz na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej.

FUNKCJONALNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Ten nowoczesny i przestronny dom jednorodzinny zaprojektowany został z myślą o rodzinie z trójką dzieci. Punktem wyjścia i inspiracją dla architekta było stwierdzenie jego zleceniodawców: „Dom jest dla naszych dzieci”. Wychodząc od tego prostego zdania, dostosował on rozkład pomieszczeń tak, aby w pełni zaspokoić potrzeby licznej rodziny i dostosować funkcjonalność pomieszczeń do ich stylu życia. Projekt domu jednorodzinnego składa się z trzech współgrających ze sobą prostopadłych modułów. Na parterze przewidziany został garaż na dwa samochody, salon połączony z jadalnią, łazienki, kuchnia i oraz główna sypialnia. Na piętrze zaplanowane zostały trzy oddzielone od siebie pokoje dziecięce.

Ciepły klimat miejsca, w którym stanął Three House wymógł na architekcie odpowiednie zaplanowanie przestrzeni wentylacyjnych, aby maksymalnie zwiększyć komfort życia jego mieszkańców oraz wprowadzić do wnętrza domu jak najwięcej czystego powietrza z zewnątrz.

Ze względu na to, że dom położony jest w rozwijającej się części miasta, priorytetowym żądaniem inwestorów było zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa ich dzieci. Ideałem było w tym przypadku stworzenie domu twierdzy, zaprojektowanego jednak tak, aby zachwycał swoją lekkością i oryginalnością oraz korespondował z oryginalnym charakterem wąskiej uliczki Boca del Rio.

NOWOCZESNA FASADA Z MOCNYM AKCENTEM

Nie sposób nie zauważyć, że tym, co wyróżnia projekt meksykańskiego architekta, jest oryginalna fasada budynku. O jej kształcie stanowi nietypowe wykończenie balkonu, które przypomina nowoczesny, lekki witraż, oddzielający przestrzeń prywatną od ulicy. Takie rozwiązanie jest mocnym akcentem całego budynku, dominującym nad minimalistyczną resztą. Oryginalny balkon ma godzić w sobie dwie pozornie sprzeczne funkcje: chronić prywatność właścicieli i jednocześnie umożliwić wpuszczenie do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła i świeżego powietrza.

Na koniec warto dodać, że nawiązanie dialogu z najbliższym sąsiedztwem projektu umożliwiło idealne dopasowanie mocnych kolorów elewacji i ich śmiałe połączenie z czystą bielą elementów wykończenia, a także postawienie na proste bryły, zwrócone fasadą do ulicy. Nie sposób jednak pominąć faktu, że ten nowoczesny i odważny projekt wyróżnia się wśród nieregularnej zabudowy wąskiej uliczki Boca del Rio, bez wątpienia nadając jej nowy blask.

Projekt: Gerardo Ars 

Zobacz tutaj, jak powstawał oryginalny Three House.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.