Osiedle Monterrey Studia Elemental

Osiedle Monterrey Studia Elemental

Społeczne konteksty architektury wydają się wychodzić ostatnio na plan pierwszy. Burza po kilku niefortunnych wypowiedziach Zahy Hahid i Nagroda Pritzkera dla Shigeru Bana to tylko wierzchołek góry lodowej. Po latach, w których myślenie o architekturze zostało zdominowane przez „wizytówkowe” projekty wieżowców i muzeów do łask wraca architektura zakrojona na masy (niekoniecznie te operujące kapitałem). Budownictwo socjalne zdobywa sobie w krytyce architektonicznej coraz mocniejszą pozycję. Sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia nie sposób nie porównać z boomem lat ’20 XX wieku, kiedy architekci zaczęli proponować awangardowe projekty osiedli robotniczych, czy nawet, jak miało to miejsce w np. w czeskim Zlinie, kompleksy całych miast.

Pracy chilijskiego studia Elemental trudno nie rozpatrywać w tym wczesnomodernistycznym kontekście. Tym bardziej cieszy fakt, że architekci z Elemenatalu nie są już undergroundem, tylko powszechnie znaną marką. Za projekt osiedla dla Monterrey w Meksyku (było to pierwsze międzynarodowe przedsięwzięcie Chilijczyków) projektanci zdobyli szereg nagród z British Insurance Design Award na czele.

Osiedle znajduje się na robotniczych przedmieściach Santa Catarina, ponad dwustutysięcznego miasta w północno-zachodnim Meksyku. Na nieco ponad połowie hektara architekci musieli zmieścić 70 domów. Plan oparty na zamkniętym dziedzińcu pozwolił na wygospodarowanie imponującej, jeśli weźmie się pod uwagę skale założenia, przestrzeni wspólnej.

MONTERREY_01

Projektanci z Elementalu zastosowali w Meksyku sprawdzone wcześniej na własnym podwórku rozwiązania. Każdy z domów ustawionych w szeregu da się rozbudować. Pierwszy, sterowany przez lokalny samorząd etap budowy pozwala stworzyć „pierwszą połowę”, której powierzchnia nie wykracza poza 40 metrów. Potencjał rozbudowy obiektu to jednak 76 m2. Biorąc pod uwagę silną tradycję niezależności mieszkańców regionu i pociąg do rozwiązań typu Do-It-Yourself, rozwiązanie polegające na zapewnieniu im określonego minimum i danie następnie do ręki narzędzi służących poprawie statusu okazało się strzałem w dziesiątkę.

Fotografie: © Ramiro Ramirez, © Elemental, dzięki uprzejmości studia Elemental

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.