Ośrodek sportowy "Stodoły" - Zalew Rybnicki odzyska blask

Ośrodek sportowy "Stodoły" - Zalew Rybnicki odzyska blask

Zalew Rybnicki jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można uprawiać sport czy spacerować. Obiekt ten jednak przez brak systematycznych remontów stracił na atrakcyjności. Zniknęło przede wszystkim molo oraz punkty gastronomiczne.

Niedawno prywatny inwestor postanowił odnowić to miejsce. Chce on, aby Zalew generował zyski przez cały rok, a wspomaga go w tym zespół architektów z pracowni Toprojekt. Nowy projekt zakłada zaplanowanie wszystkich tras komunikacyjnych i wyburzenie części starych budynków. Dodatkowo powstaną trzy nowe pomosty: pierwszy obsługiwać będzie windsurferów, drugi żeglarzy i spacerowiczów, a trzeci zostanie zamieniony na kawiarnię na wodzie. Na lądzie natomiast stworzone zostaną: tor dla rolkarzy, place zabaw, boiska, stoły do pingponga czy pole do minigolfa. Zimą dostępne będzie lodowisko oraz tor do narciarstwa biegowego.

Ośrodek Sportu Stodoły, Zalew Rybnicki, wizualizacja, foto: toprojekt.pl

Na terenie jeziora pojawi się także restauracja, której projekt jest już gotowy. Została ona umieszczona nad wodą, co zapewnia bardzo przyjemny widok. Projekt zakłada, że restauracja będzie składała się z prostej bryły z drewna, połączonej z detalami ze świata żeglarskiego. Restauracja posiada płaski dach, a jej kształt dopasowany został do działki, na której ma się znaleźć. Część parteru została podcięta, a główną zaletą restauracji ma być przeszklona ściana. Sala na piętrze jest w stanie pomieścić około 250 osób. Do ogrzewania restauracji wykorzystano pompy ciepła, które pozwalają na zredukowanie kosztów energii potrzebnej do zapewnienia odpowiedniej temperatury w tak dużym obiekcie.

Ośrodek Sportu Stodoły, Zalew Rybnicki, wizualizacja, foto: toprojekt.pl

Ośrodek Sportowy Stodoły 

Lokalizacja: Rybnik
Inwestor: inwestor prywatny
Zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Alina Kudla, mgr inż. arch. Katarzyna Mazurek, mgr inż. Izabela Groborz-Musik, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak, mgr inż. arch. Barbara Łaźniewska, stud. Szymon Jania
Projekt: 2013
Powierzchnia całkowita: 1 194 m2

Ośrodek Sportu Stodoły, Zalew Rybnicki, foto: toprojekt.pl

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.