O wyglądzie zewnętrznym domu decyduje wiele czynników. Kolor ścian czy kształt dachu to tylko jedne z kilku kluczowych elementów, które postrzegane są przez zwykłych użytkowników. Mając to na uwadze warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym budynek spełni nasze oczekiwania, a przy tym idealnie wkomponuje się w otoczenie.
Gusta i oczekiwania właściciela domu odzwierciedla jego wygląd. Niewiele osób ma bowiem świadomość tego, jak wiele, pozornie nieważnych czynników, decyduje o pełnym wyglądzie konkretnego obiektu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kolorze elewacji czy dachu, warto zasięgnąć porady fachowców. Zdaniem architektów i projektantów, wybierając kolor domu należy kierować się trzema głównymi regułami. Pierwszym czynnikiem jest kolor elewacji naszego domu, który powinien przede wszystkim odpowiadać naszym gustom i odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne. Warto pamiętać jednak, iż to co dobrze prezentuje się na kawałku ściany, nie zawsze skomponuje się z bryłą budynku, a tym samym spełni nasze oczekiwania.
Drugim ważnym czynnikiem są okoliczne domy i zachowanie harmonii. Wystarczy trzymać się tej samej tonacji barw, jaka zachowana została w przypadku domów sąsiadujących. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kolor elewacji, który nie będzie znacząco odbiegał od budynków z sąsiedztwa, stworzymy nie tylko miłą dla oka kompozycję kolorystyczną na naszym domu, ale także dla całej okolicy. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że nasza okolica, to nie tylko inne budynki i zabudowania, ale również otaczająca nas roślinność. W tym przypadku warto pamiętać o zastosowaniu kolorów współgrających z zielenią, np. drewna w odcieniach sosny, dębu, drewna tekowego, orzecha lub wenge. W momencie, gdy nie możemy sobie pozwolić na wykonanie drogiej drewnianej oblicówki, warto zainteresować się dostępnymi na rynku tynkami i farbami elewacyjnymi, które pozwalają uzyskać ten sam efekt przy znacznie niższych kosztach montażu.
Co więcej, najlepszym sposobem na eksponowanie bryły naszego domu jest użycie wyrazistych kolorów elewacji. Podkreślenie własnej różnorodności i stylu nie jest niczym złym. Zanim to jednak zrobimy, warto określić jaki styl architektoniczny prezentuje nasz budynek: styl klasyczny (najlepiej użyć do tego stylu kolorów ciepłych, m.in., żółtego, beżowego, jak również wszelkich odcieni brązu czy czerwieni), styl nowoczesny (najczęściej wybieraną kolorystyką jest biała elewacja oraz dach z kolorze czerwonym bądź miedzianym).
Za pomocą koloru elewacji, dachu i stolarki możemy całkowicie zmienić perspektywę postrzegania naszego domu. – Każdy budynek, ze względu na swoją architekturę oraz kształt „preferuje” ciepłe lub zimne kolory. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. żółty, pomarańczowy, czerwony czy też beżowy. Zastosowane na elewacjach sprawiają wrażenie, że budynek jest większy i bardziej rozświetlony. Z kolei kolorami zimnymi określamy fiolety, zielenie i błękity. Za ich pomocą możemy w prosty sposób wtopić budynek w otoczenie – mówi Łukasz Woronowicz, specjalista Ceresit VISAGE
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.