Petronas Towers, czyli dwie wieże w Kuala Lumpur

Petronas Towers, czyli dwie wieże w Kuala Lumpur

Petronas Towers, czyli dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyższych drapaczy chmur na świecie. Budynek powstał w latach 1992-98 na podstawie projektu argentyńskiego architekta, posiadającego obywatelstwo amerykańskie – Césara Pelliego i liczy 452 metry wysokości.

Postmodernizm zawsze w cenie

Pelli otrzymał wymagające zadanie stworzenia dzieła ikonicznego, które stanie się wizytówką dynamicznie rozwijającego się miasta Kuala Lumpur. Aby sprostać wymaganiom rządku Malezji, sięgnął po sprawdzony i popularny w światowej architekturze, postmodernizm.

Petronas Towers powstał na miejscu toru wyścigowego Kuala Lumpur. Planowanie budowy rozpoczęło się 1 stycznia 1992 r. i objęło liczne testy oraz symulacje wytrzymałościowe. 1 marca 1993 r. rozpoczęto wykop fundamentów. Aby bliźniacze wieże mogły bezpiecznie osiąść na skale, przygotowano dla nich najgłębsze fundamenty na świecie, ich głębokość wyniosła od 60 do nawet 114 metrów. Budowa konstrukcji nadziemnej rozpoczęła się 1 kwietnia 1994 r. Już 1 stycznia 1997 r. personel mógł rozpocząć pracę w wieży nr. 1. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 1 lutego 1999 r.   

Petronas Towers, 
Van helsing [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Typowy biurowiec

Petronas Towers posiada 88 pięter liczących 4 metry wysokości oraz 4 piętra znajdujące się pod ziemią. Zbudowany jest głównie z żelbetu, zaś elewacja wykonana jest ze stali oraz szkła i stylistycznie nawiązuje do motywów charakterystycznych dla sakralnego budownictwa Islamu.

W celu wywiązania się z restrykcyjnie wyznaczonego terminu ukończenia prac nad budynkiem, wynajęto dwa konsorcja budowlane. Hazama Corporation odpowiadało za ukończenie wieży I,  zaś południowokoreańskie konsorcjum kierowane przez Samsung C & T Corporation za zbudowanie wieży II.

Petronas Towers jest typowym biurowcem. Pierwsza z wież w całości użytkowana jest przez malezyjski koncern naftowy i gazowy, Petronas. W drugiej, swoje siedziby posiadają m.in. Accenture, Al Jazeera International, Bloomberg, Boeing, Exact Software, IBM, Khazanah Nasional Berhad, McKinsey & Company, Microsoft, Royal Dutch/Shell.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.