Platonian Tower: futurystyczny projekt niemieckich architektów

Platonian Tower: futurystyczny projekt niemieckich architektów

Dziś prezentujemy niezwykle oryginalny budynek, który został zaprojektowany przez niemieckich architektów z pracowni Tammo Prinz Architects. Ten wysoki dom mieszkalny, wyróżniający się między innymi oryginalną, geometryczną elewacją, jest na razie tylko projektem zgłoszonym do konkursu. Gdyby propozycja wygrała, budynek stanąłby w Limie, stolicy Peru. Co sądzicie o nietypowym ukształtowaniu fasady Platonian Tower?

BUDYNEK MIESZKALNY Z MAŁYM AMFITEATREM

Projekt konkursowy to wysoki budynek mieszkalny. Na jego podstawę miałyby składać się betonowe bloki przypominające kształtem gwiazdy, które utworzą na parterze rodzaj otwartej dla wszystkich przestrzeni. Nieco obniżony, publicznie dostępny plac, wytyczony został przez masywne konstrukcje nośne. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić otoczenie budynku i podkreślić jego użytkowy charakter, plac otoczony został przez nierówne, kamienne stopnie, przypominające swoim układem amfiteatr. Różnokolorowe kamienie mają kształt pięciokąta, czym wyraźnie nawiązują do geometrycznego układu, który dominuje w projekcie. Cały parter, położony nieco poniżej poziomu gruntu, jest bardzo dobrze oświetlony, dzięki szczelinom w masywnych konstrukcjach nośnych.

FUTURYSTYCZNA KONSTRUKCJA PLATONIAN TOWERS

Budynek tworzą dwa z pięciu wielościanów foremnych: sześcian i dwunastościan, ponieważ oba idealnie do siebie pasują. Wewnętrzne przestrzenie mieszkalne z praktycznych względów mają typowy kształt sześcianu, natomiast dwunastościany, modelujące fasadę, tworzą dodatkowe przestrzenie, które mogą być wykorzystane jako balkony lub w pełni funkcjonalne przedłużenie mieszkania. Ułożone jeden na drugim wielościany tworzą wieżę nazwaną przez projektantów Platonian Tower. Nazwa pochodzi od części składowych projektu: wielościanów foremnych, nazywanych od ich odkrywcy bryłami platońskimi. To właśnie Platon pierwszy opisał właściwości czterech z pięciu wielościanów. Wykorzystane w futurystycznym projekcie Tammo Prinz Architects sześciany i dwunastościany pomyślane są jako moduły, umożliwiające dowolne modelowanie budynku.

Futurystyczna konstrukcja Platonian Towers jest ukłonem w stronę antyku, do którego nawiązuje nie tylko nazwa budynku, ale także stworzony na potrzeby mieszkańców nowoczesny, niewielki amfiteatr, leżący u jego stóp. Architekci z pracowni Tammo Prinz Architects mają nadzieję, że ich propozycja budownictwa geometrycznego przyjmie się na szerszą skalę. Jesteśmy zdania, że warto kibicować tej idei. Futurystyczne budynki podobne do Platonian Towers mogą urozmaicić miejski krajobraz nie tylko w Ameryce Południowej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Tammo Prinz Architects

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.