Premiera: "Dom jako forma otwarta"

Premiera: "Dom jako forma otwarta"

Od wczoraj znaleźć można w księgarniach nową pozycję powstałą dzięki kooperacji wydawnictwa Karktery i stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Chodzi oczywiście o oczekiwaną od kilku miesięcy książkę: „Dom jako forma otwarta". Szumin Hansenów.

Wydanie, ze względu na rangę projektu i rosnące, także poza Polską, zainteresowanie tematyką twórczości Hansenów, jest dwujęzyczne. Na książkę składa się ponad sto kolorowych, wspaniałych zdjęć Jana Smagi oraz eseje Aleksandry Kędziorek i Filipa Springera. Czytelnicy, którzy szukaliby jednak w „Domu jako formie otwartej” rewolucyjnych odkryć na temat Szumina, pozostaną zawiedzeni. Teksty powtarzają zasadniczo to, co o mazowieckim domu Hansenów można było przeczytać w Zaczynie Springera wydanym – również przez Karaktery – w zeszłym roku. Same fenomenalne fotografie Smagi sprawiają jednak, że dla fanów architektury Dom jest nie lada kąskiem.

NIEZWYKŁY DOM, NIEZWYKLI MIESZKAŃCY

Twórcy książki piszą o architekturze Szumina jako o „chłonnym tle” dla wydarzeń codziennego życia jego mieszkańców. „Dom w Szuminie, budowany od 1968 roku, to jeden z niewielu projektów Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem. Jego szczególną atmosferę współtworzą ślady działalności i pasji Hansenów – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który, jak uważała Zofia Hansen, był najdoskonalszym dziełem jej męża.”

Książka nie jest fenomenem jednostkowym. Boom na Hansenów trwa już od kilku lat. Ostatnio syn architekta, Igor, zdecydował się udostępnić Szumin zwiedzającym. MSN zorganizował już kilka wycieczek „z przewodnikiem”, które cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem. Miejsca, już w dniu rezerwacji, rozeszły się jak świeże bułeczki. Podobnie będzie zapewne z „Domem”.

JAN SMAGA
urodził się w 1974 roku. Fotograf. Od 1999 roku pracuje w duecie z Anetą Grzeszykowską. Autor wielu serii fotograficznych, instalacji i obiektów. Jego prace wielokrotnie wystawiano w Polsce i za granicą.

ALEKSANDRA KĘDZIOREK
urodziła się w 1987 roku. Kuratorka, krytyczka i historyczka sztuki. Współredaktorka (wraz z Łukaszem Rondudą) książki „Oskar Hansen – Opening Modernism” (MSN 2014). Obecnie koordynuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie projekt badawczy poświęcony twórczości Hansenów.

FILIP SPRINGER
urodził się w 1982 roku. Reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i lokalnymi. Publikował między innymi w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”. Autor wielu książek, m.in. „Źle urodzonych” (Karakter 2012) oraz „Zaczynu” (Karakter, MSN 2013).

Liczba stron: 170
Data premiery: 2014-05-26
Cena regularna: 69,00 zł

fot: Jan Smaga

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.