Renowacja elewacji domu

Renowacja elewacji domu

W architekturze wiele się zmieniło przez ponad 20 stuleci. Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Pisał o tym Witruwiusz w I w. p.n.e. Stwierdzenie to pozostaje niezmiennie trafne. Może być zatem wskazówką dla wszystkich tych, którzy wraz z nadejściem wiosny zastanawiają się nad renowacją elewacji swoich domów.

Bogactwo rozwiązań i trendów w dziedzinie projektowania fasad przyprawia o zawrót głowy. Coraz rzadziej projektuje się identyczne „pudełka”, inwestorzy stawiają na oryginalność, świadomie wyrażają swoje upodobania estetyczne. Nie możemy jednak zapominać o tym, że elewacja ma być nie tylko piękna, ale również trwała. By elewacja budynku służyła nam przez lata powinna być wykonana z dużą starannością i z dobrej jakości materiałów.

Najpopularniejszym wykończeniem ścian zewnętrznych są wciąż tynki: tradycyjne grube (stosowane bezpośrednio na mury) oraz cienkowarstwowe (zwykle na warstwie ocieplenia). Wielu zwolenników mają również okładziny typu siding. Zawrotną karierę w budownictwie apartamentowym robią ostatnio, od niedawna wykorzystywane najczęściej w projektach budynków publicznych, fasady ze szkła i profili aluminiowych. Natomiast zwolennicy naturalnych materiałów często wybierają kamień dekoracyjny. Drewniane deski elewacyjne, wymagające okresowej pielęgnacji, wybierane są przez inwestorów ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów. Okna, w połączeniu z elewacją, są wizytówką naszych domów. Wybór odpowiedniej barwy i jej odcienia z oszałamiającej kolorystyki dostępnych na rynku profili okiennych nie jest łatwy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.