Domy na skraju klifu. Bolder Star Lodges
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
W architekturze wiele się zmieniło przez ponad 20 stuleci. Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Pisał o tym Witruwiusz w I w. p.n.e. Stwierdzenie to pozostaje niezmiennie trafne. Może być zatem wskazówką dla wszystkich tych, którzy wraz z nadejściem wiosny zastanawiają się nad renowacją elewacji swoich domów.
Bogactwo rozwiązań i trendów w dziedzinie projektowania fasad przyprawia o zawrót głowy. Coraz rzadziej projektuje się identyczne „pudełka”, inwestorzy stawiają na oryginalność, świadomie wyrażają swoje upodobania estetyczne. Nie możemy jednak zapominać o tym, że elewacja ma być nie tylko piękna, ale również trwała. By elewacja budynku służyła nam przez lata powinna być wykonana z dużą starannością i z dobrej jakości materiałów.
Najpopularniejszym wykończeniem ścian zewnętrznych są wciąż tynki: tradycyjne grube (stosowane bezpośrednio na mury) oraz cienkowarstwowe (zwykle na warstwie ocieplenia). Wielu zwolenników mają również okładziny typu siding. Zawrotną karierę w budownictwie apartamentowym robią ostatnio, od niedawna wykorzystywane najczęściej w projektach budynków publicznych, fasady ze szkła i profili aluminiowych. Natomiast zwolennicy naturalnych materiałów często wybierają kamień dekoracyjny. Drewniane deski elewacyjne, wymagające okresowej pielęgnacji, wybierane są przez inwestorów ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów. Okna, w połączeniu z elewacją, są wizytówką naszych domów. Wybór odpowiedniej barwy i jej odcienia z oszałamiającej kolorystyki dostępnych na rynku profili okiennych nie jest łatwy.
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Pozyskiwane fundusze unijne pozwalają na dokonywanie zauważalnych zmian w architekturze. Właśnie dzięki środkom z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego zostanie sfinansowany remont i przebudowa kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rozbitym Kamieniu.
Projekt pracowni Rafaela de La-Hoz to odpowiedź konkursowa na opracowanie ciekawej przestrzeni na terenie Arabii Saudyjskiej. Wyznacznikiem miała być naturalna i ekologiczna oaza, która służyć będzie jako centrum kulturalne.
Arseniusz Romanowicz, architekt stojący za projektem stołecznego Dworca Centralnego, miał po zakończeniu budowy powiedzieć, że dworzec „to właściwie wiata”, ale „wiata, z której jest szczególnie dumny”. Przyznać należy, że fałszywa skromność Romanowicza otwiera ciekawe zagadnienie. W oczach architekta wiata była czymś poślednim, gorszym, niezasługującym na miano wielkiej architektury. Dworzec jako udana artystycznie i funkcjonalnie wiata był w architekturze czymś unikatowym. Dzisiaj coraz częściej myślimy jednak o małej architekturze w autonomicznych kategoriach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.