Rewitalizacja zabytkowego kościoła dzięki środkom unijnym

Rewitalizacja zabytkowego kościoła dzięki środkom unijnym

Pozyskiwane fundusze unijne pozwalają na dokonywanie zauważalnych zmian w architekturze. Właśnie dzięki środkom z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego zostanie sfinansowany remont i przebudowa kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rozbitym Kamieniu.

Niewielka miejscowość w województwie mazowieckim znana jest przede wszystkim z jednego z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej XVIII wieku.

Budynek kościoła powstał w 1778 roku i jego kondycja na chwilę obecną nie jest zbyt dobra. Jednak planowany remont ma przywrócić budynkowi świetność. Prace remontowe obejmować będą cały budynek, który znajduje się w rejestrze zabytków. Zadbano o stan elewacji, posadzek oraz dachu. Ze względu na przeznaczenie kościoła na cele kulturalno-integracyjne zostanie on w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdą się także sanitariaty, które początkowo wzbudzały sprzeciw środowiska duchownego, jednak dzięki zapewnieniom poszanowania historii sakralnej wszystko zakończyło się pomyślnie. Największym elementem tej renowacji będzie jednak praca nad kościelną dzwonnicą. Tutaj prace obejmą zarówno wieżę, jak i sam dzwon.

Remont zaplanowany jest na 2015 rok, a po jego zakończeniu w kościółku znajdzie się punkt informacji turystycznej oraz niewielkie muzeum parafii.

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Rozbitym Kamieniu. Foto: Jass_sw, CC, Wikipedia.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.