Dyskusje wokół odbudowy Pałacu Saskiego nie słabną, a stowarzyszenie Saski 2018 nie daje za wygraną. W kolejnych polemikach coraz mocniej zaznaczany jest kontekst odbudowy: rekonstrukcja Zamku Berlińskiego (która kiedy dobiegnie końca, okaże się zapewne wielkim sukcesem) i szereg zamkowych falsyfikatów w Polsce (z zamkiem poznańskim na czele). Zawieszenie dyskusji między nieistniejącym jeszcze ideałem odbudowy, a serią jak najbardziej realnych architektonicznych porażek raczej nie przysłużyło się zwolennikom projektu. Kwestia stołecznego pałacu ma szansę stać się polskim odpowiednikiem ośmioletniej debaty o szansach na odbudowę pałacu Marii Antoniny z podparyskiego Saint-Cloud.
Królewska rezydencja poszła z dymem okrągłe 144 lata temu. Nie była jedyną ikoną stolicy, która padła ofiara wojny francusko-pruskiej. Pod koniec XIX wieku paryski ratusz zdecydował się odbudować większość prestiżowych gmachów zniszczonych przez pożar, ale ruiny pałacu w Saint-Cloud bez większych dyskusji rozebrano. Złośliwi krytycy mówili, że władza chce się w ten sposób odciąć od trudnej tradycji rojalizmu. Temat wskrzeszenia pałacu do życia wracał potem systematycznie przez cały wiek XX, stołeczne archiwa dysponują bowiem imponującymi zbiorami dokumentującymi wnętrza pałacu, jego projekty, kolorowe ryciny oraz fotografie. Możliwa byłaby więc nie tylko imaginacyjna rekonstrukcja, ale wierne skopiowanie oryginału.
Mrzonki historyków architektury nabrały rumieńcu osiem lat temu, kiedy zawiązano stowarzyszenie walczące o odbudowę. Znalazł się nawet inwestor, który chciałby we wnętrzach pałacu otworzyć luksusowy hotel. Laurent Bouvet, prezes stowarzyszenia podkreślał jednak, że nie chodziło mu nigdy o intratne przedsięwzięcie deweloperskie, a po prostu o przywrócenie Paryżowi jednego z jego największych skarbów. „Gdyby budynek stał do dziś, byłby z pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych we Francji zabytków”- powtarza.
Czy inwestycja, wyceniana wstępnie na 100 milionów euro ma szanse na realizację? Zwolennicy projektu przypominają bez przerwy, że tak jak ich berlińskim kolegom, nie chodzi im o kolejny turystyczny gadżet, a o restytucję dziedzictwa narodowego i przywrócenie miastu jego pierwotnego pejzażu. Czy to się uda – czas pokaże.
Fotografie i wizualizacja: Reconstruisons Saint Cloud
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.