The Ghost of Mies. Superbohater architektury oczami Beatriz Colominy

The Ghost of Mies. Superbohater architektury oczami Beatriz Colominy

Czy Mies van der Rohe i inni klasycy modernizmu kryją przed nami jeszcze jakieś tajemnice? Co zapisali na marginesach swojej twórczości? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Beatriz Colomina w swojej najnowszej książce, Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies.

Media i gender we wspólnej (architektonicznej) sprawie

Beatriz Colomina jest profesorem historii i teorii architektury oraz dyrektorem programu Media and Modernity na Uniwersytecie w Princeton. W swoich pracach rozwinęła tematy związku architektury i współczesnych form reprezentacji, w szczególności fotografii, filmu i telewizji. Znana jest również z badań nad seksualnością w architekturze: Sexuality and Space, wydany w 1992 roku zbiór esejów pod jej redakcją, uznawany jest za jedną z najważniejszych publikacji rozwijających dyskurs architektoniczny o perspektywę badań genderowych.

Colomina doprowadziła do perfekcji wykorzystywanie mediów masowych jako pełnoprawnego materiału naukowego, mogącego potwierdzić tezy badacza na równych prawach, co tradycyjna analiza projektów, fasad czy samej budowli. W swoich tekstach wielokrotnie pokazała, że ponieważ siła reprezentacji architektury nie tkwi tylko w niej samej, ale także w sposobie patrzenia na nią, zapominanie o nowych mediach w dyskursie historyczno – architektonicznym może pozbawić ją wielu informacji o procesie powstawania i percepcji dzieła architektonicznego.

Czy architektowi można wierzyć na słowo?

W Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies Colomina bada manifesty, które są dla niej pełnoprawnym medium przekazu idei artystycznej, ponieważ to w manifestach przejawiała się inwencja oraz polemiczne podejście do zastanej rzeczywistości architektów, uznawanych dziś za klasyków modernizmu. W The Ghost of Mies hiszpańska badaczka nie skupia się jedynie na słowie pisanym. Jej zdaniem również powstałe budynki mogą być nośnikiem manifestu – najbardziej radykalne projekty w historii modernistycznej architektury to w większości pawilony na wystawy czasowe. Poprzez alternatywne spojrzenie na proces tworzenia historii architektury, Colomina określa punkt wyjścia do rozważań na temat form manifestów architektonicznych w świecie nowych technologii.

Beatriz Colomina

Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies

wyd. Sternberg Press, 2014

cena: 15 €

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.