Treimorfa - legenda Krakowa w budowie

Treimorfa - legenda Krakowa w budowie

Ta rozpoczęta w roku 1975 budowa nie została do dziś dokończona. Początkowo miała służyć jako siedziba dla Naczelnej Organizacji Technicznej, jednak ostatecznie pomysł ten nie doszedł do skutku. Największym problemem jest jednak stworzony szkielet o wysokości 93 metrów, który jest najwyższym obiektem w mieście. Obiekt ten dodatkowo widoczny jest z praktycznie każdej części Krakowa i przez lata wyrosły liczne legendy o nim.

Marek Dunikowski wraz ze swoją pracownią DDJM stworzyli projekt, który pozwoli na dokończenie tej budowy. Wieżowiec ma się stać luksusowym budynkiem, w którym znajdą się różnego rodzaju biura, mieszkania oraz sklepy. Obecnie inwestor czeka na pozwolenie na budowę. Po jego otrzymaniu budynek ma być gotowy w dwa lata.

Nazwa szkieletora ma zmienić się na Treimorfa. Budynek ten ma zostać nadbudowany, co będzie skutkowało jego wysokością wynoszącą 102,5 m. Dodatkowo obok wieżowca mają powstać cztery niższe budynki.

Kraków-Lubomirskiego-wizualizacja-4
Kraków, Treimorfa czyli aktualny "szkieletor", wizualizacja proejktu; foto: ddjm.pl

Gotowy projekt obiektu prezentuje się bardzo interesująco. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to nowoczesna i elegancka budowla. Marek Dunikowski stwierdził, że podczas projektowania budynku chcieli, aby nawiązywał on do innych wspaniałych konstrukcji Krakowa. Wszystkie zastosowane do budowy materiały mają być najnowocześniejszymi jakie obecnie są stosowane.

Kraków, Treimorfa czyli aktualny "szkieletor", wizualizacja proejktu; foto: ddjm.pl

Budynek wielofunkcyjny Treimorfa
Lokalizacja: ul. Lubomirskiego, Kraków
Inwestor: GD&K Group i Verity Development
Projektanci: Biuro Architektoniczne DDJM
Powierzchnia: ok. 55 000 m2
Wysokość: 102,5 m
Rozpoczęcie budowy szkieletu: 1975
Planowany czas realizacji: 2016

Kraków, Treimorfa czyli aktualny "szkieletor", wizualizacja proejktu; foto: ddjm.pl

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.